Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zakonnice. Reanimacja

Kongregacja Doktryny Wiary opublikowała raport, w którym wylicza błędy doktrynalne pojawiające się od lat w dokumentach Konferencji Zakonów Żeńskich, wpływowej organizacji skupiającej 80 proc. zakonnic w USA

Problem nabrzmiewa od czasu zakończenia Soboru Watykańskiego II. Na fali soborowej odnowy wiele żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA podjęło reformy, z których część okazała się kompletną pomyłką. Siostry chciały być bliżej świata. Okazało się, że świat „nawrócił” je na swoje, zamiast odwrotnie.

Radykalizm feministyczny czy ewangeliczny?

Symbolem utraty ewangelicznej soli było zrezygnowanie z tradycyjnego stroju zakonnego. „Postępowe” zmiany objęły wiele elementów życia zakonnego istotniejszych niż habit. Skutek jest taki, że w wielu zgromadzeniach kontestowane jest dziś nauczanie Kościoła w takich kwestiach jak kapłaństwo kobiet lub moralna ocena aborcji i homoseksualizmu. Siostra Donnie Quinn, dominikanka z Chicago, od lat wygłasza manifesty, opowiadając się za tzw. prawem do aborcji. Jesienią 2009 r. pojawiła się nawet przed wejściem do kliniki aborcyjnej wśród wolontariuszy „pro-choice”. Siostra Terey Kane, przewodnicząca Konferencji Zakonów Żeńskich (LCWR – Leadership Conference of Women Religious), podczas spotkania z Janem Pawłem II w 1979 roku w USA zażądała dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Po 20 latach pytana o tamto wystąpienie, stwierdziła: „Zmieniłabym tylko jedno, domagałabym się tego bardziej intensywnie”. LCWR to organizacja skupiająca dziś 1500 przełożonych reprezentujących 80 procent z 57 tysięcy amerykańskich zakonnic. Byłoby niesprawiedliwością posądzanie wszystkich sióstr o skrajne postawy czy poglądy. Jest jednak faktem, że kierownicze gremium, jakim jest LCWR, nadaje ton, powodujący zamęt w środowisku zakonnym i zgorszenie u gorliwych katolików.

Dokument Kongregacji Doktryny Wiary jest efektem wizytacji zgromadzeń zakonnych, którą władze kościelne prowadzą od 2008 roku. Raport wylicza szereg błędów teologicznych i zaniedbań kierowniczej organizacji amerykańskich zakonnic,  które powodują „osłabienie chrystologicznego centrum i celu życia konsekrowanego”.

Na dorocznych zgromadzeniach plenarnych LCWR pojawiały się referaty zawierające „problematyczne stwierdzenia i poważne teologiczne, doktrynalne błędy”. Raport wskazuje na wykład s. Laurie Brink, poświęcony zakonnicom „żyjącym poza Kościołem, a nawet poza Jezusem”, który sugeruje, że jest to dopuszczalna forma życia konsekrowanego. Przełożone wystosowały swego czasu list do Watykanu, w którym oprotestowały nauczanie Kościoła na temat ordynacji kobiet i moralnej oceny homoseksualizmu. Dokument zwraca uwagę na „propagowanie w niektórych programach i prezentacjach sponsorowanych przez LCWR radykalnych feministycznych poglądów sprzecznych z katolicką wiarą, włączając w to takie teologiczne interpretacje, które zniekształcają wiarę w Jezusa”. „Co więcej, niektóre komentarze o »systemie patriarchalnym« podważają sakramentalne życie Kościoła ustanowione przez Jezusa, inne kwestionują doktrynę o Trójcy Świętej, bóstwie Chrystusa i natchnieniu Pisma Świętego” .

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • liza
  30.04.2012 08:10
  księża pedofile to jest zgorszenie.
 • Kasia
  02.05.2012 21:50
  Dobrze że nasze siostry zakonne nie mają się dobrze.
 • gosianmk
  04.05.2012 15:01
  gosianmk
  Bardzo smutne. Naturalnie, że należy dyskutowac, ale opieranie sie wyłącznie na rozumie i wykształceniu to za mało. Szatan też jest inteligentny, niestety. Do rozeznania tego, co dobre, potrzeba Ducha Świętego.
  doceń 3
 • Teresamala
  06.05.2012 16:38
  Wydaje mi sie, ze artykol jest nieobiektywny. Siostry zrzeszone w LCWR (olbrzymia wiekszosc wszystkich siostr w USA), popieraly projekt proponowany przez Obame, ktory w koncu dalaby dostep do opieki zdrowotnej szerokim warstwom najubozszych ludzi w USA,ale wyraznie mowily, ze nie popieraja aborcji.
  Sobor Watykanski II zaprosil wszystkie zgromadzenia do odnowy: powrot do zrodel i do charyzmatu.Nie znamy drogi, ktora jest przed nami. Musimy uczyc sie na bledach: ale trzeba isc do przodu.Tylko ten, kto nie ryzykuje stawiania krokow, nigdy sie nie potknie!
  Siostry zrzeszone w LCWR zapisaly i wciaz pisza wspaniala karte w historii kosciola w USA w wielu dziedzinach. Nie mamy prawa obwiniania calej rodziny z powodu jednego czy drugiego dziecka "specjalnej troski".

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL