Nowy numer 18/2024 Archiwum

Dla kogo Złote Lwy?

Czy po nominacji do Oscara film Agnieszki Holland otrzyma także Złote Lwy?

Ponad 2000 gości, ok. 200 projekcji kinowych i budzący największe emocje konkurs na najlepszy polski film. Jury złożone z uznanych filmowców, ludzi kultury i sztuki ogląda zakwalifikowane produkcje. Zdobywca Grand Prix otrzymuje statuetkę Złotych Lwów. To wszystko podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który ma już 36-letnią tradycję. Impreza odbywa się 7-12 maja, jak zwykle w Gdyni.

W tym roku do konkursu staje m.in. nominowany do Oscara film „W ciemności” Agnieszki Holland. Wydaje się mieć spore szanse w rywalizacji, zwłaszcza że wśród konkurujących z nim obrazów są tak żenujące produkcje jak „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego czy „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego