Nowy numer 38/2021 Archiwum

Jurek: Tutaj nie ma co pytać sekretarzy generalnych partii…

Nie można zmuszać farmaceutów do sprzedawania środków antykoncepcyjnych - mówił Marek Jurek, który uczestniczył w zakończonym wczoraj Tygodniu Społecznym w Radomiu.

Zachęcił jednocześnie posłów do napisania interpelacji lub apelu do ministra zdrowia w tej sprawie. - Tutaj nie co pytać sekretarzy generalnych partii, ale trzeba działać - mówi lider Prawicy Rzeczypospolitej.

W Polsce legalnie, decyzją ministra zdrowia, wbrew obowiązującemu prawu, dystrybuuje się środki poronne i zmusza się do tego aptekarzy. - Trzeba zgłosić interpelację do ministerstwa zdrowia lub napisać wspólny apel, o jak najszybsze zaniechanie tej praktyki. Trzeba podjąć dalsze działania, aby rozporządzenia nie naruszały ustaw - mówił Marek Jurek.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce w ubiegłym roku rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod deklaracją sprzeciwu wobec zmuszania aptekarzy do sprzedaży środków antykoncepcyjnych wbrew własnemu sumieniu. Na stronie www.sumienie-farm.pl nadal można podpisać się pod deklaracją sprzeciwu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce przypomina tam, że Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.

Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze