Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Rosja przeciw dyskryminacji chrześcijan

Nasila się dyskryminacja na tle religijnym w Wielkiej Brytanii. Jego przejawem jest choćby zakaz noszenia przez chrześcijan w miejscu pracy krzyżyków i medalików.

Dyskryminacja dotyka także prawosławnych, dlatego głos w ich obronie Sobór patriarchatu moskiewskiego. Wezwał on brytyjskie władze do zaprzestania antychrześcijańskiej polityki.

Jak czytamy w oświadczeniu uczestników Soboru, zakaz noszenia krzyżyków i medalików nosi charakter prowokacyjny i dyskryminujący chrześcijan, gdyż wyznawcy innych religii, a nawet mniejszości seksualne mogą w pracy swobodnie nosić swoje symbole religijne czy kulturowe.

Uczestnicy Soboru podkreślają, że nawet w czasach Związku Radzieckiego, gdy wszystko, co związane z religią, było zabronione prawosławni w więzieniach, czy armii próbowali nosić krzyżyki, narażając się na represje. Rosjanie, którzy przyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii, przez ostatnie dwadzieścia lat „odzwyczaili się już od praktykowania przez władze chrystofobii”. Przedstawiciele starej emigracji rosyjskiej zachowali zwyczaj noszenia krzyżyków. Znane są przypadki prześladowania w Wielkiej Brytanii rosyjskich prawosławnych, którzy odmówili zdjęcia krzyżyków, tak jak to spotkało jedną z parafianek katedry rosyjskoprawosławnej Zaśnięcia Matki Bożej w Londynie. Uczestnicy Soboru wyrazili nadzieje, że Sąd Europejski w Strasburgu pozytywnie rozpatrzy skargi czterech rosyjskich prawosławnych dyskryminowanych w Wielkiej Brytanii za noszenie w pracy symboli chrześcijańskich.

W tym kontekście bardzo zły wydźwięk w środowiskach religijnych Rosji miała informacja o zakazie noszenia symboli religijnych na stadionach Euro 2012 w Polsce.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama