Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Instytuty świeckie o nowej ewangelizacji

W Rzymie obraduje rada wykonawcza Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Na jej czele stoi Polka Ewa Kusz.

W centrum obrad znalazły się przygotowania do zgromadzenia ogólnego instytutów, które odbędzie się w lipcu w Asyżu. Zajęto się również ewangelizacją. Konferencja została bowiem poproszona o ustosunkowanie się do lineamentów na najbliższz Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji. Instytuty Świeckie mają w tym względzie swe specyficzne doświadczenie, którym chętnie podzielą się z innymi – mówi Ewa Kusz.

„Bardzo się odnajdujemy w tematyce Nowej Ewangelizacji – powiedziała Radiu Watykańskiemu przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. – Działamy na tym polu nie przez podejmowanie akcji, ale po prostu będąc w pewnych środowiskach pracy, środowiskach społecznych czy politycznych, bez szyldu przynależności. Na tyle, na ile to możliwe, każdy próbuje być zjednoczony z Chrystusem i na tyle wnosi tam wartości ewangeliczne. Do istoty przynależności do instytutu świeckiego należy to, że każdy podejmuje apostolstwo w swoim własnym imieniu: gdzie można rozmawiać, tam się o tym rozmawia, ale w tym nie ma akcji, natomiast jest po prostu bycie i wnoszenie Ewangelii w te miejsca. To jest sposób podejmowania wszystkich możliwych tematów, które są dzisiaj w świecie. Ja np. jestem psychologiem i seksuologiem. Wiadomo, że przynajmniej u nas w Polsce seksuologia raczej rzadko się kojarzy z antropologią chrześcijańską, więc chodzi tu o umiejętność bycia w tych środowiskach z naszymi wartościami”.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama