Nowy numer 20/2022 Archiwum

Białoruś: Nuncjusz za polityką otwartych drzwi

Obecnie staramy się otwierać drzwi, a nie zamykać je – powiedział abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Białorusi.

W wywiadzie dla programu „Obraz świata” Telewizji Białoruś z 26 lutego odniósł się on m.in. do wyjazdu ambasadorów państw Unii Europejskiej z Mińska na znak protestu przeciw polityce tego państwa, a także do najnowszych wydarzeń kościelnych w tym kraju.

„Mówię nie tylko jako człowiek, ale także w imieniu instytucji, którą tu reprezentuję, czyli Kościoła: obecnie staramy się otwierać drzwi, a nie zamykać je” – zapewnił dyplomata papieski. Według niego przyczyną zamykania drzwi są problemy związane ze sposobem postrzegania świata i innych narodów. „Uważamy, że należy rozmawiać i kontaktować się z sobą. Nikt nie powinien stawiać takich barier, które rzeczywiście przeszkadzałyby drugiej stronie w usłyszeniu [innego] głosu” – stwierdził arcybiskup. Podkreślił, że „jeśli chcemy, aby Europa miała przyszłość, musimy zrozumieć, że Europa winna się kontaktować”.

Zaznaczył następnie, że misję dyplomatyczną Kościoła katolickiego postrzega on w tym, aby pomagać narodom w znajdowaniu zrozumienia wzajemnego.

Pytany o to, czy księża pracujący na Białorusi winni znać jeden z obowiązujących tam języków państwowych [białoruski lub rosyjski – KAI], nuncjusz oświadczył, że „każdy, kto przyjeżdża tu, aby zrobić coś dla [tego] narodu, powinien znać jego język”. Zwrócił uwagę, że „gdyby w Związku Sowieckim istniała wolność działania wspólnot religijnych, nie byłoby potrzeby sprowadzania duchownych zagranicznych”. Dodał, że przyszłość może być tylko taka, iż „Kościół katolicki rzeczywiście zbliży się do kultury narodu białoruskiego, gdyż winien to być Kościół tego kraju i tego narodu”.

Rozmówca programu wyraził również nadzieję na jak najszybsze podpisanie porozumienia między Stolicą Apostolską a Białorusią, którego celem byłoby umocnienie dialogu między Kościołem a państwem. Ogólnie biorąc, w kraju tym ukształtowały się dobre stosunki między obu tymi partnerami i między wyznaniami – jest przekonany dyplomata papieski.

56-letni obecnie abp Claudio Gugerotti został mianowany przez Benedykta XVI nuncjuszem na Białorusi 16 lipca ub.r. na miejsce Chorwata abp. Martina Vidovicia. Wcześniej – od grudnia 2001 – pełnił podobną misję w trzech krajach kaukaskich: Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, mając stałą siedzibę w Tbilisi. Ukończył wydział języków wschodnich Uniwersytetu w Wenecji i Papieski Instytut Liturgiczny św. Anzelma w Rzymie, jest znawcą literatury, liturgii i kultury staroormiańskiej. Przed nominacją dyplomatyczną pracował wiele lat w Kongregacji Kościołów Wschodnich, ostatnio jako jej sekretarz.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze