Nowy numer 39/2023 Archiwum

Złoty medal dla kard. Dziwisza

Kard. Stanisław Dziwisz odebrał złoty medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami na Florydzie - poinformowała w niedzielę kuria metropolitalna w Krakowie.

Podczas balu nagrody odebrali także Maria Siemionow, Aleksander Storożyński, Barbara Pągowska-Cooper i Rita Cosby.

Uroczystość odbyła się 4 lutego podczas 40. Międzynarodowego Balu Polonaise, który stanowi najważniejsze wydarzenie sezonu w życiu Polonii zamieszkującej Florydę. Inicjatorem nagrody jest Blanka Rosenstiel, honorowy konsul Rzeczpospolitej Polskiej.

Kard. Dziwisz przebywa z wizytą w USA na zaproszenie metropolity Miami abp Thomasa Gerarda Wenskiego od 2 lutego. Wizyta potrwa do 8 lutego br.

Gościem balu był także były prezydent Lech Wałęsa, który wręczył nagrodę "Media Award" dyrektorowi Fundacji Kościuszkowskiej Alexowi Storożyńskiemu.

List do organizatorów i uczestników balu - opublikowany na stronie krakowskiej kurii - wystosował Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wpływy z balu zostaną przekazane na Fundację Jana Pawła II w Rzymie, której działalność charytatywna rozpoczęła się w 1981 roku. Jej celem jest zapewnienie stypendium studentom pochodzącym z krajów Europy Wschodniej. Pobyt Kard. Dziwisz w USA jest też okazją do promocji Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Podczas briefingu w Miami kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że jego pobyt w Miami zbiega się z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w południowej Florydzie we wrześniu 1987 r. Pytany o termin kanonizacji bł. Jana Pawła II wyraził nadzieję, iż nastąpi ona już wkrótce, gdyż wiele jest "znaków z nieba", informacji o cudach, które napływają z całego świata. Jak podkreślił, szczególne łaski za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II - "papieża pro-life" otrzymują bezdzietne małżeństwa i kobiety, które mają trudności z zajściem w ciążę.

W liście wystosowanym do organizatorów i uczestników balu Bronisław Komorowski podkreśla, iż w tym roku zbiega się on z 40-leciem działalności American Institute of Polish Culture i 35-leciem The Chopin Foundation of the United States. "Obie te zasłużone instytucje, podobnie jak Bal, stanowią owoc niewyczerpanej energii, entuzjazmu i inicjatywy pani Blanki Rosenstiel" - napisał prezydent, składając Konsul Honorowej Rzeczypospolitej w Miami podziękowania i wyrazy uznania dla jej wielkiego wkładu w promowanie naszego kraju za oceanem.

Prezydent pogratulował również w liście kard. Stanisławowi Dziwiszowi otrzymania okolicznościowego Złotego Medalu i życzył pomyślności w realizacji projektu budowy Centrum "Nie lękajcie się!".

"Pragnę także pogratulować Pani Doktor Marii Siemionow, uhonorowanej drugim Złotym Medalem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny, jak również pozostałym laureatom: Paniom Barbarze Pągowskiej-Cooper i Ricie Cosby, wyróżnionym za działalność promującą polską kulturę i historię; Panu Aleksandrowi Storożyńskiemu, prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej, który za podobne zasługi otrzymuje Lech Walesa Media Award; oraz Państwu Aleksandrowi Montague i Marii Alonso, których wysiłki na rzecz rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej nagrodzone zostają tytułem Amicus Poloniae" - napisał prezydent Komorowski.

Wyraził przekonanie, że Polacy w kraju mogą czuć się dumni z tego, że za oceanem mają "tak wspaniałych przyjaciół i ambasadorów naszego narodu".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast