Nowy numer 20/2022 Archiwum

Irlandia przywróci ambasadę przy Watykanie?

Irlandia zrewiduje swą decyzję w sprawie zamknięcia ambasady przy Watykanie – zapewnił tamtejszy premier Enda Kenny w czasie spotkania z parlamentarzystami ze swej partii Fine Geal.

Zdaniem mediów jest to wyraźny sygnał, że rząd chce się wycofać z wcześniejszej decyzji, szuka jedynie dobrego pretekstu. Tym mogłaby być poprawa sytuacji finansowej państwa, gdyż oficjalnym powodem likwidacji ambasady miały być oszczędności.

Podczas spotkania z parlamentarzystami Kenny zrelacjonował też niedawne spotkania z prymasem Irlandii oraz z arcybiskupem Dublina, na których jednoznacznie zapewnił, że rząd byłby zadowolony z ewentualnej wizyty Benedykta XVI w Irlandii przy okazji zaplanowanego na czerwiec Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. W ubiegłym roku Enda Kenny, polityk chadeckiej partii Ród Irlandczyków, zasłynął z ostrej krytyki Kościoła oraz Stolicy Apostolskiej za rzekomy brak współpracy w wyjaśnianiu skandali obyczajowych wśród tamtejszego duchowieństwa. W tym też kluczu odczytano decyzję o zamknięciu ambasady przy Watykanie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze