Nowy numer 38/2023 Archiwum

"Europa straciła..." po śmierci Szymborskiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso złożył w czwartek na ręce prezydenta Polski kondolencje po śmierci zmarłej w środę poetki Wisławy Szymborskiej. Europa straciła jednego ze swoich największych pisarzy i intelektualistów - napisał.

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią polskiej laureatki Nobla, poetki Wisławy Szymborskiej, która zmarła 1 lutego" - napisał do prezydenta Bronisława Komorowskiego przewodniczący KE Jose Barroso.

"Poezja Wisławy Szymborskiej stała się bardzo znana i ceniona przez czytelników na całym świecie. Jej unikalny wkład do kultury europejskiej jest niezaprzeczalny. Wszystkim nam będzie brakowało poczucia humoru Szymborskiej, jej ironii, skromności, dystansu i delikatnej refleksji nad rzeczywistością oraz jej talentu do przemieniania zwykłego w niezwykłe. Wisława Szymborska miała tę wyjątkową zdolność wyrażania swoich poglądów na temat okrucieństwa i piękna ludzkości w najprostszy i najgłębszy sposób. Europa straciła jednego ze swoich największych pisarzy i intelektualistów, wielkiego świadka 20. wieku" - dodał Barroso. (PAP)

icz/ ls/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast