Nowy numer 44/2020 Archiwum

Libia dementuje doniesienia o torturach

Narodowa Rada Libijska (NRL) zaprzeczyła w poniedziałek doniesieniom, jakoby w ośrodkach zatrzymań w Libii torturowano zwolenników obalonego dyktatora Muammara Kadafiego. Zastrzegła jednak, że jeśli rzeczywiście tak było, to były to odosobnione przypadki.

"Niedobitki po Kadafim dopuszczały się czynów, stanowiących agresję wobec sprawy rewolucji i samej Libii, i zostaną potraktowani tak, jak na to zasługują" - oświadczył minister spraw zagranicznych Aszur ibn Hajal na marginesie szczytu Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Zastrzegł jednak, że "stosowanie tortur w żadnym wypadku nie należy do polityki rządu". "Jeśli dochodziło do torturowania więźniów, to stało się to bez wiedzy rządu (...), to mogły być czyny jednostek, my o tym nie słyszeliśmy" - dodał.

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w zeszłym tygodniu o zawieszeniu działalności w rejonie Misraty w proteście przeciwko torturom w tamtejszych obozach dla internowanych. U 115 więźniów tych obozów MSF stwierdzili obrażenia spowodowane torturami. Rzecznik organizacji oświadczył, że władze w Misracie oraz przedstawiciele libijskiego rządu byli informowani o torturach, ale nie odniosło to żadnego skutku.

Również Amnesty International (AI) twierdzi, że nowe władze libijskie najczęściej ignorują doniesienia o torturach.

Relacje MSF w niewygodnej pozycji stawiają państwa Zachodu, które poparły powstanie przeciwko Kadafiemu i pomogły w obaleniu starego reżimu - zauważa agencja Reutera.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama