Nowy numer 24/2021 Archiwum

Sikorski: Polska nie podpisze dokumentu, który…

Minister zapowiada, że Polska nie podpisze w Brukseli dokumentu ws. paktu fiskalnego, który nie spełnia naszych oczekiwań.

Mówi o tym w wywiadzie dla GN, przeprowadzonym przez Andrzeja Grajewskiego. Jego pełny tekst zostanie opublikowany w przyszłym numerze tygodnika, który ukaże się w czwartek.

Negocjowany jest obecnie kształt umowy o unii fiskalnej i wiele wskazuje, że nasz postulat uczestnictwa we wszystkich posiedzeniach członków tego gremium, choć bez prawa głosu, nie zostanie spełniony. Czy gdyby tak się zakończyły rozmowy, podpiszemy ten dokument?

Zawsze mnie dziwi, gdy politycy, bądź publicyści ogłaszają, często z masochistyczną satysfakcją, że Polsce coś na pewno nie uda.

Pytałem bez satysfakcji, jeśli się nie uda.

Negocjacje są na takim etapie, że ich rezultatu jeszcze nie znamy. Polskie argumenty znajdują odzwierciedlenie w kolejnych wersjach tekstu, ale jeszcze nie wystarczająco. Pracujemy, aby przybliżyć kolejną wersję do postulowanego przez nas takiego kształtu dokumentu, który nie będzie dzielił Unii. Dla Polski ta umowa jest w gruncie rzeczy neutralna, gdyż ma naprawić błędy konstrukcyjne strefy euro, w której nie jesteśmy. Jej celem jest przywrócenie wiarygodności strefie euro. Ale jednocześnie ma ona ochraniać spoistość całej Unii, przeciwdziałać powstaniu unii w unii. Jeśli zaś ostateczna wersja umowy nie będzie spełniała naszych oczekiwań, to jej nie podpiszemy.

I co wtedy?

Wejdziemy do unii fiskalnej dopiero, gdy przyjmiemy euro.

Przeczytaj: Pakt fiskalny a sprawa polska. Szczyt rozpocznie się już dziś.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się