Nowy numer 23/2021 Archiwum

Jeśli Bóg kogoś powołuje, to i łaskę daje

Przebywający w Rzymie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przesłał list gratulacyjny z okazji ingresu bp Jana Kopca do katedry Świętych Piotra i Pawła w Gliwicach.

Pod koniec uroczystości odczytał go metropolita katowicki Wiktor Skworc. Gratulacje dla nowego ordynariusza przekazał także prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prymas Polski zapewnił bp. Kopca o szczerej i gorącej modlitwie w intencji jego posługi, z przekonaniem, że „jeśli Bóg kogoś powołuje, to i łaskę daje”.

„Pan Bóg obdarował Cię wieloma talentami intelektualnymi i duchowymi doświadczeniami, które rozwijałeś w diecezji opolskiej. Niech teraz Twa posługa owocuje w diecezji gliwickiej” – życzył abp Kowalczyk.

Z kolei prezydent RP Bronisław Komorowski w liście gratulacyjnym podkreślił, że diecezją gliwicką od dzisiaj kierować będzie „doświadczony w pełnieniu posługi biskupiej, wieloletni formator kapłanów, intelektualista i ceniony nauczyciel prawd wiary, wybitny znawca i miłośnik historii Kościoła. Pasterz, który dał się poznać jako człowiek dialogu, otwarty na ludzi, chcący i potrafiący dzielić się z nimi własnym doświadczeniem życia chrześcijańskiego. Swoją szeroką wiedzę, talenty i umiejętności dotąd pożytkował w służbie diecezji opolskiej oraz w pracach Rady Naukowej, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego i innych gremiów Konferencji Episkopatu Polski”.

Prezydent przypomniał też, że bp Kopiec otrzymał sakrę z rąk papieża Jana Pawła II i wyraził przekonanie, że błogosławiony będzie miał w nowym biskupie gliwickim „wytrwałego naśladowcę i kontynuatora dzieła nowej ewangelizacji”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama