Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pierwszy taki kardynał od ponad 100 lat

Ojciec Prospero Grech będzie pierwszym kardynałem z naszego zakonu od 111 lat – podała kuria generalna Zakonu św. Augustyna (augustianów) w Rzymie.

Przypomniała się, że kardynał-nominat, który insygnia swej godności otrzyma na konsystorzu 18 lutego w Watykanie, pochodzi z Malty, wykładał na wielu uczelniach i jest współzałożycielem Instytutu Patrystycznego Augustinianum, którego był pierwszym rektorem. Współpracował też z wieloma urzędami Kurii Rzymskiej, przede wszystkim z Kongregacją Nauki Wiary.

„To wspaniała wiadomość” – oświadczył przełożony generalny augustianów o. Robert F. Prevost OSA na wieść o decyzji papieskiej. „Napawa nas radością to wyróżnienie, ta miłość Ojca Świętego do św. Augustyna i augustianów” – powiedział przełożony zakonu, dodając, że „purpura dla ojca Grecha to uznanie dla wielkiej służby, jaką pełnił on i nadal pełni w Kościele”. Podkreślił, że jest „to zaszczyt i dowód wielkiej życzliwości zarówno wobec ojca Grecha, jak i naszego zakonu”.

Komunikat zakonu nawiązuje też do zbliżającej się podróży Benedykta XVI na Kubę, przypominając, że augustianie są tam obecni od czterdziestu lat.

86-letni obecnie zakonnik (urodził się w Boże Narodzenie 1925 w miejscowości Vittoriosa na Malcie) jest członkiem zakonu augustianów od 1943; w nim też przyjął święcenia kapłańskie w 1950 w bazylice większej św. Jana na Lateranie w Rzymie. W 1953 uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w rok później licencjat biblijny w Papieskim Instytucie Biblijnym. Wcześniej, w 1951 ukończył studia w zakresie psychologii wychowawczej na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii. Studiował również językoznawstwo semickie na uniwersytetach w Oksfordzie (1957-58) i Cambridge (1958-59).

W 1970 wraz ze swym włoskim współbratem zakonnym o. Agostino Trapè OSA założył w Rzymie Instytut Patrystyczny „Augustinianum” i był jego pierwszym rektorem (do 1979). Jest członkiem Stowarzyszenia Studiów nad Nowym Testamentem i Papieskiej Komisji Biblijnej, autorem ponad 30 prac naukowych.

Przed konsystorzem kardynał-nominat Grech przyjmie sakrę biskupią 8 lutego w konkatedrze św. Jana w stolicy Malty – La Valletcie z rąk innego kardynała-nominata abp. Giuseppe Versaldiego, mianowanego niedawno przewodniczącym Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który również przyjmie insygnia kardynalskie 18 lutego. Współkonsekratorami będą biskupi maltańscy: abp Paul Cremona OP i bp Mario Grech z Gozo.

Zakon św. Augustyna miał dotychczas 15 kardynałów, w tym dwóch „niepełnych”. Pierwszym z nich był arcybiskup Bourges we Francji – Egidio Colonna (†1316), co do którego są jednak wątpliwości, czy rzeczywiście został ogłoszony kardynałem. Ostatnim, jak dotychczas, członkiem Kolegium Kardynalskiego, pochodzącym z zakonu augustianów, był Sebastiano Martinelli (1848-1918), m.in. delegat apostolski w USA, mianowany kardynałem 15 kwietnia 1901.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama