Nowy numer 44/2020 Archiwum

Matka błogosławionego Człowiekiem Roku 2011

Matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna Popiełuszko - została "Człowiekiem roku 2011 Tygodnika Solidarność". Pod nieobecność laureatki, tytuł odebrała w środę w Suchowoli (Podlaskie) w jej imieniu rodzina.

Tygodnik uhonorował Mariannę Popiełuszko za - jak napisano w uzasadnieniu - "trwanie na straży pamięci o błogosławionym Księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".

Ze względu na sędziwy wiek i stan zdrowia laureatka nie odebrała tytułu osobiście. Odebrały go w jej imieniu dzieci, syn Józef i córka Teresa. Wyróżnienie wręczyli przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński oraz Zbigniew Fabjański, prezes wydawnictwa wydającego tygodnik - poinformował PAP Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności.

Córka Teresa poinformowała, że dokument o przyznaniu tytułu jej matce zostanie przekazany do Muzeum księdza Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Uroczystość, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym imienia ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, zakończyła dwudniowe, wyjazdowe obrady w Podlaskiem Komisji Krajowej Solidarności.

Marianna Popiełuszko mieszka we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie) razem z rodziną jednego z synów. Opiekują się nią również działacze podlaskiej Solidarności.

"Marianna Popiełuszko zawsze była głęboko wierzącą osobą. Jej wychowanie w dużej mierze ukształtowało charakter błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po jego śmierci Marianna Popiełuszko stała się kontynuatorką dzieła swego syna. Od wielu lat jest także wielką przyjaciółką Solidarności" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński powiedział PAP, że Marianna Popiełuszko to "wielka patriotka, która dba o pamięć" o swoim synu, który był "największą ofiarą stanu wojennego". W grudniu 2011, gdy decydowano o wyborze laureata, w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, uznano, że Marianna Popiełuszko jest osobą "najbardziej godną" tej nagrody. "Dla nas to jest wielki zaszczyt, że możemy taki tytuł przyznać pani Mariannie Popiełuszko" - powiedział Kłosiński.

Dodał, że Marianna Popiełuszko zawsze bierze udział w pielgrzymce ludzi pracy do Częstochowy, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko i przez to "kontynuuje tradycję rozpoczętą przez syna". "Wydaje nam się, że jest to na tyle ważne, a nie zawsze dostrzegane w Polsce przez media, że ta starsza pani jest tak oddana tej sprawie, dla której poświęcił życie ksiądz Jerzy" - powiedział Kłosiński.

Marianna Popiełuszko 1 czerwca 2010 roku obchodziła setne urodziny. Miało to miejsce na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi jej syna. Niektóre źródła jako rok jej urodzenia podają 1920. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym to rok 1910.

"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł "Człowieka Roku" od 1997 r. Gazeta honoruje osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Ewa Tomaszewska, Waldemar Łysiak, kardynał Stanisław Dziwidz, abp Sławoj Leszek Głódź. Nagrodę przyznaje kolegium redakcyjne gazety.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama