Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jest śledztwo ws. wywiezionej dokumentacji SS

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie wywiezienia do Niemiec z naruszeniem prawa odnalezionych na Dolnym Śląsku skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz - dowiedziała się w czwartek PAP w prokuraturze.

O możliwości złamania prawa śledczych poinformowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau po informacjach dolnośląskiego "poszukiwacza skarbów" Mieczysława Bojki, który w mediach opowiadał, że z dwoma Niemcami odnalazł trzy skrzynie z dokumentami załogi obozowej Auschwitz. Następnie miały zostać wywiezione do Niemiec. Bojko wycofuje się teraz twierdząc, że całą historię wymyślił.

Rzecznik jeleniogórskiej prokuratury Violetta Niziołek w rozmowie z PAP powiedziała, że śledczy zebrali już materiały prasowe, w których mieszkaniec Dolnego Śląska opowiadał o odkryciu skrzyń. "Prokurator dokonuje analizy pod kątem prawdopodobieństwa przestępstwa" - powiedziała.

Niziołek dodała, że prokurator w najbliższych dniach przesłucha Bojkę.

Muzeum Auschwitz wysłało doniesienie o możliwości złamania prawa w związku z wywiezieniem do Niemiec dokumentów w poniedziałek. Zdaniem prawników placówki mogło bowiem dojść między innymi do naruszenia przepisów karnych z zakresu Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Ustawy o państwowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Muzeum poinformowało zarazem wrocławski IPN. Instytut już wcześniej wszczął w tej śledztwo po doniesieniu osoby prywatnej. "Śledztwo wszczęto z art. 54. ustawy o IPN, który mówi o nieuprawnionym ukrywaniu dokumentów, które powinny być przekazane Instytutowi. Grozi za to osiem lat pozbawienia wolności" - tłumaczył dyrektor oddziału prof. Włodzimierz Suleja.

O odnalezieniu trzech skrzyń poinformował w zeszłym tygodniu regionalny tygodnik "Nowiny Jeleniogórskie". Odkrycia mieli dokonać poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Mieczysława Bojki. Polak relacjonował, że jego znajomi posiadali precyzyjne dane na temat korytarza zasypanego w 1945 roku, w którym miały się znajdować dokumenty dotyczące więźniów Auschwitz. Potrzebowali koparki. Za pomoc otrzymał 5 tysięcy euro oraz kilka map z zaznaczonymi nieznanymi szerzej tunelami w okolicach Miedzianki. Po wykopaniu miało się okazać, że w skrzyniach znajdowały się dokumenty dotyczące ponad 100 osób z załogi obozowej.

Zdaniem muzealników takie dokumenty mogłyby pomóc w identyfikacji nazwisk przestępców w sprawach dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości.

W poniedziałek Polskie Radio Wrocław poinformowało, że Bojko zaprzecza jakoby doszło do znalezienia skrzyń z dokumentami. Twierdzi, że wymyślił historię z odkryciem dokumentów na potrzeby swojej nowej książki. Bojko od kilku dni jest niedostępny.

Zbigniew Rzońca, dziennikarz "Nowin Jeleniogórskich", który opisał historię odkrycia, w rozmowie z PAP nie chciał komentować decyzji Bojki. "Mam na to swój pogląd, ale nie chcę go ujawniać. Bojkę znam od dawna. To osoba bardzo znana w środowisku jeleniogórskich eksploratorów. Ma na swoim koncie kilka ważnych odkryć i kilka książek" - powiedział Rzońca.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama