Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wadowice: Drzwi jak w Watykanie

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Watykanie wkrótce dotrze do Wadowic. Będzie jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

"Cieszę się, że Stolica Apostolska pozwoliła nam wykonać kopię Drzwi Świętych, przez które Jan Paweł II symbolicznie wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. To będzie mały fragment Watykanu w Wadowicach. () Replika za kilka tygodni zostanie przywieziona. Trwają już przygotowania do montażu" - powiedział dyrektor Muzeum ks. Paweł Danek.

Oryginalne Drzwi Święte mierzą około 3 metrów wysokości. Zdobi je 16 kwater - po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne. Replika będzie nieznacznie mniejsza od oryginału. Duchowny wyjaśnił, że kwatery będą w skali 1:1. Nieco zmniejszona zostanie ich oprawa.

Drzwi, które wzbogacą ekspozycję wadowickiego muzeum, wykonała włoska firma. Zostały odlane z brązu. Całość waży 800 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal. "Myśleliśmy nad tyłem drzwi. Znajdzie się tam napis +Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież" () w dziesięciu wersjach językowych, między innymi polskiej, łacińskiej, włoskiej, chińskiej i rosyjskiej. () Te słowa są kluczem do zrozumienia ekspozycji, ale i całego pontyfikatu Ojca Świętego" - powiedział ks. Danek.

Otwarcie Drzwi Świętych od XV wieku jest jednym z symboli Roku Jubileuszowego. Dokonuje się tego co 25 lat. Obecne wrota zostały założone w 1949 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1999 otworzył je Jan Paweł II wprowadzają symbolicznie Kościół w trzecie tysiąclecie.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku i potrwa do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama