Nowy numer 23/2021 Archiwum

Gowin: Włączyć prokuraturę wojskową do cywilnej

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że prokuraturze potrzebne są zmiany systemowe, polegające na włączeniu prokuratury wojskowej do cywilnej. Minister spodziewa się też zmian personalnych.

Odnosząc się do wniosku o zmianę na stanowisku naczelnego prokuratora wojskowego, Gowin powiedział: "ostateczna decyzja jest w rękach pana prezydenta".

Minister rozmawiał z dziennikarzami w środę przed wejściem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, poświęcone sytuacji w prokuraturze, na które został zaproszony przez szefa komisji Ryszarda Kalisza (SLD).

"Będę rekomendował rozwiązania systemowe, polegające na włączeniu prokuratury wojskowej do prokuratury cywilnej, poddaniu ostatniego segmentu wojska kontroli cywilnej" - zapowiedział Gowin.

Dopytywany, czy dymisja szefa NPW Krzysztofa Parulskiego jest potrzebna, odparł: "rozstrzygnie o tym prezydent Komorowski".

Prokurator generalny Andrzej Seremet złożył do MON wniosek o zaopiniowanie powołania nowego szefa NPW, co oznacza odwołanie gen. Krzysztofa Parulskiego. Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że powodem jest "publiczna i spektakularna krytyka przełożonego".

"Chyba nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że nie może funkcjonować sprawnie instytucja, w której podwładni, w dodatku publicznie, kwestionują stanowisko przełożonego, spodziewam się, że jakieś decyzje personalne w tej sprawie zapadną, ale pozostawmy tutaj pole do decyzji prezydentowi" - powiedział Gowin.

Jak dodał, jest przekonany, że "jakieś decyzje zapadną" i być może będzie to połączenie decyzji personalnych i rozwiązań systemowych, co - zdaniem Gowina - byłoby najwłaściwsze.

Według niego w kwestii odwołania naczelnego prokuratora wojskowego nie ma "żadnej przestrzeni do konfliktu" między premierem a prezydentem. "Premier ustawowo w ogóle jest ze sprawy obsady prokuratury wojskowej wyłączony" - powiedział minister. "Jestem przekonany, że prezydent i premier, nawet jeśli mieliby inne stanowiska w punkcie wyjścia, na pewno łatwo się porozumieją" - ocenił Gowin.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami, po opuszczeniu posiedzenia komisji sprawiedliwości, Gowin podkreślił, że jego zdaniem od zmian personalnych ważniejsze są rozwiązania systemowe. "Takie rozwiązania systemowe - na polecenie premiera Donalda Tuska - przygotowujemy w Ministerstwie Sprawiedliwości" - powiedział.

Minister był pytany, czy jego zdaniem Seremet nie pospieszył się z decyzją o zmianie szefa NPW. Szefowa prezydenckiego biura prasowego mówiła wcześniej PAP, że prezydent "z przykrością" przyjął informację, że wniosek prokuratora generalnego o zmianę szefa NPW został złożony przed posiedzeniem Krajowej Rady Prokuratury, która miała zająć się "napięciami w prokuraturze".

Gowin zaznaczył, że prokurator Seremet "ma w swoich uprawnieniach możliwość składania wniosków o odwołanie swoich zastępców w dowolnym terminie".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama