Nowy numer 30/2021 Archiwum

Życie ludzkie ważniejsze niż polityczna racja

„Żaden interes, nawet najbardziej słuszny, nie usprawiedliwia ludzkiej śmierci”. Przypomniał o tym episkopat Boliwii w związku z niedawnymi zamieszkami w miejscowości Yapacaní na wschodzie kraju.

Chodzi o trwający od wielu miesięcy konflikt między miejscowym burmistrzem popieranym przez władze regionalne Santa Cruz a radą miejską, która oskarżyła go o nieudolność i odwołała z urzędu. 12 stycznia w starciach między przeciwnikami burmistrza a chroniącą go policją zginęły trzy osoby, a ponad 60 zostało rannych. Zatrzymano też kilkudziesięciu uczestników rozruchów.

Biskupów oburzyła zwłaszcza brutalna akcja stróżów prawa, która przyczyniła się do tak wielu ofiar w bratobójczych walkach. „W świetle Ewangelii i nauki społecznej Kościoła przypominamy, że jedyną właściwą drogą rozwiązywania problemów jest szczery i odpowiedzialny dialog z poszanowaniem godności osoby i świętości życia ludzkiego – napisali boliwijscy biskupi. – Dlatego potępiamy wszelkie działania, które zmierzają do podziałów, wzajemnego oczerniania i nietolerancji różnych grup społecznych”. Episkopat wezwał też władze centralne do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa z zajść oraz do przywrócenia spokoju i dialogu społecznego.
 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama