Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa szkoła w Kanie Galilejskiej

Powstanie szkoła i centrum duszpasterskie dla lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej.

Właśnie poświęcono kamień węgielny pod budowę obiektu. Teren przeznaczony, na którym powstanie, należy do Kustodii Ziemi Świętej i znajduje się w sąsiedztwie sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa.

Ceremonia inauguracji projektu miała miejsce podczas corocznej pielgrzymki do sanktuarium Kany Galilejskiej. Odpustowej Eucharystii przewodniczył o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Podczas Mszy św. ponad 50 par z Kany, Nazaretu i innych parafii Galilei odnowiło przysięgę małżeńską. Po liturgii kustosz Ziemi Świętej pobłogosławił kamień pod budowę Centrum Pierwszego Cudu Pana Jezusa. Projekt przewiduje trzypiętrowy budynek szkoły średniej oraz wielofunkcyjne centrum parafialne dla lokalnych chrześcijan.

Aktualnie siostry franciszkanki prowadzą w Kanie przedszkole i szkołę podstawową, do której uczęszcza 280 chrześcijańskich i muzułmańskich dzieci. Projekt franciszkańskiej szkoły średniej dla 250 uczniów jest kolejnym wyrazem troski o młode pokolenie. Zaangażowanie w wychowanie i kształcenie młodzieży ma fundamentalne znaczenie w utrzymaniu chrześcijańskiej wspólnoty w Ziemi Świętej.

Miasteczko Kefer Kana znajduje się 10 km od Nazaretu na trasie do Tyberiady. Mieszka w nim około 21 tys. izraelskich Palestyńczyków. Aktualnie około 18 tys. mieszkańców to muzułmanie, a pozostałe 3 tys. to chrześcijanie. Wspólnota prawosławna liczy 1200 wyznawców, grekokatolików jest około 1000, a katolików łacińskich 800. Duszpasterzami katolickiej parafii są franciszkanie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama