Nowy numer 44/2020 Archiwum

Są pieniądze na ośrodki adopcyjne

Pieniądze dla województw na organizację i prowadzenie ośrodków adopcyjnych są i będą przekazywane sukcesywnie, stosownie do wniosków wpływających od poszczególnych wojewodów - zapewnił w czwartek resort finansów.

1 stycznia nastąpiły zmiany w procedurach adopcyjnych. Wynika to z nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która stanowi, że za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny jest obecnie marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat. Ośrodki dotąd funkcjonujące zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powstają nowe - przy marszałkach województw.

W mediach formułowane były obawy, czy wystarczy publicznych pieniędzy na funkcjonowanie systemu adopcyjnego, np. pod koniec roku Urząd Marszałkowski w Olsztynie zwracał uwagę, że województwo warmińsko-mazurskie ma otrzymać trzykrotnie mniejszą kwotę z budżetu niż ta, o którą wnioskowało. Tamtejszy samorząd liczył na przyznanie ponad 1 mln zł na utworzenie Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Olsztynie oraz jego filii w Elblągu i Ełku. Ze wstępnej propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynikało, że Warmia i Mazury otrzymają w pierwszym półroczu 2012 r. jedynie 238 tys. zł.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe resortu finansów, na sprawy związane z ustawą o wspieraniu rodziny - w tym finansowanie organizowania i prowadzenia przez marszałków województw ośrodków adopcyjnych - w tegorocznym budżecie zaplanowano rezerwę w wysokości 62,5 mln zł. Z tej rezerwy mają być uruchamiane środki na wnioski Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz poszczególnych wojewodów. W poniedziałek minister pracy zwrócił się do ministra finansów o zwiększenie o 16,2 mln zł budżetów województw z przeznaczeniem na organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjnych przez marszałków.

"Decyzje ministra finansów stanowiące podstawę uruchomienia środków z rezerwy są sporządzane sukcesywnie, stosownie do wpływających wniosków poszczególnych wojewodów" - zapewnił resort finansów. Jak podano, 4 i 5 stycznia do ministra wpłynęły wnioski wojewodów: lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Ustawa stanowi, że marszałkowie, tworząc nowe ośrodki, mogą skorzystać z dotychczas funkcjonujących struktur. Ustawa nakazuje zatrudnić pracowników tych ośrodków publicznych, które przeprowadziły 10 adopcji w ciągu roku i tych ośrodków niepublicznych, które mają na swoim koncie 20 adopcji. Gwarancje zatrudnienia przewidziane w ustawie nie obejmują pracowników ośrodków niezajmujących się bezpośrednio adopcją, ale np. szkoleniami rodzin zastępczych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama