Nowy numer 18/2021 Archiwum

Wiatr uszkodził kościół

Prawdopodobnie z powodu silnego wiatru częściowo zawaliła się część szczytowa ściany murowanego kościoła św. Piotra i Pawła w Lututowie w pow. wieruszowskim (Łódzkie). Nikt nie został poszkodowany - powiedział PAP rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski.

"Część szczytowa ściany kościoła nad wejściem do świątyni została uszkodzona pod wpływem silnego wiatru. Gruz zasypał wejście do kościoła. W tej chwili strażacy odgruzowują je i zabezpieczają ścianę. Nikomu nic się nie stało" - powiedział Makowski.

W akcji biorą udział trzy zastępy strażaków. Uszkodzenia mają ocenić inspektorzy nadzoru budowlanego.

Według Makowskiego, silny wiatr nie spowodował dotąd innych poważnych zdarzeń w regionie łódzkim. "Odnotowaliśmy pojedyncze przypadki połamanych drzew czy konarów" - dodał rzecznik strażaków.

Murowany kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Lututowie został wzniesiony w latach 1910-1917 w stylu neoromańskim według projektu z 1907 r. architekta Jarosława Wojciechowskiego. Znajduje się w nim cenny obraz Matki Boskiej z 1639 r. i tablica epitafijna Biernackich z wmurowaną kulą armatnią z 1812 r., upamiętniająca gen. Józefa Biernackiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama