Nowy numer 43/2020 Archiwum

Komu przeszkadza pomnik żołnierzy podziemia?

Rada Gminy Nowy Targ zgodziła się na wybudowanie pomnika upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących w Gorcach w latach 1942-1949. Już pojawiły się głosy sprzeciwu - stwierdza "Dziennik Polski".

Towarzystwo Słowaków w Polsce zdecydowanie sprzeciwia się możliwości upamiętnienia Józefa Kurasia "Ognia" znanego - ich zdaniem - z niechlubnej działalności po II wojnie światowej na terenie Podhala, Spisza i Orawy. Towarzystwo podkreśla, że nie ma nic przeciwko upamiętnieniu takich formacji, jak Konfederacja Tatrzańska, Armia Krajowa czy Ludowa Straż Bezpieczeństwa.

"My nie protestujemy, ale domagamy się wyjaśnienia przez instytucje do tego upoważnione, takie jak IPN, czy jest prawdą to, co mówili nasi przodkowie o +Ogniu+ i jego bandzie, bo tak się przecież sami w słowach piosenki +My z bandy od Ognia+ nazywali" - mówi Ludomir Molitoris, sekretarz generalny Towarzystwa. Jak dodaje, dlatego wnioskował o wstrzymanie uchwały.

Pomnik chce wznieść na prywatnej polanie nad Halą Długą pod Turbaczem za własne środki warszawska fundacja "Pamiętamy". Ideę popiera Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Projekt pomnika wraz z napisem został już zaakceptowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama