Nowy numer 43/2020 Archiwum

USA: Nie chcemy konfliktu z Iranem

"Nie chcemy konfliktu z Iranem" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Victoria Nuland. Podkreśliła jednocześnie rolę Stanów Zjednoczonych w utrzymaniu swobodnej żeglugi na międzynarodowych drogach morskich.

W ten sposób rzeczniczka Departamentu Stanu odniosła się do irańskich gróźb zablokowania cieśniny Ormuz, przez którą przepływa aż 40 procent światowego morskiego transportu ropy naftowej.

"Nasza flota odgrywa poważną rolę w zabezpieczeniu swobody żeglugi na międzynarodowych szlakach morskich" - stwierdziła Nuland. Powściągliwie oceniła ona płynące z Teheranu sygnały o gotowości do wznowienia rozmów w sprawie irańskiego programu jądrowego. "Na razie nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej propozycji w tej kwestii" - powiedziała Nuland.

Napięcie między mocarstwami zachodnimi i Iranem wzrosło, gdy w listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, iż Iran wydaje się pracować nad uzyskaniem broni jądrowej. USA i Unia Europejska zagroziła Teheranowi kolejnymi sankcjami, m.in. wstrzymaniem importu irańskiej ropy, jeśli nie wycofa się z programu jądrowego. Władze Iranu odpowiedziały na to groźbą zablokowania cieśniny Ormuz. (PAP)

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama