Nowy numer 44/2020 Archiwum

Góra świateł

Północna ściana Jungfrau (4 158 m n.p.m.) w szwajcarskich Alpach będzie iluminowana do niedzieli w ramach uroczystości związanych z setną rocznicą najwyżej położonej w Europie kolejki zębatej.

Na górskiej ścianie pierwszy obraz wyświetlono wieczorem w Nowy Rok. Rozbłysł na niej herb Szwajcarii - biały krzyż grecki na czerwonym polu. Wyświetlone zostanie również zdjęcie kolejki i portret jej fundatora Adolfa Guyer-Zellera.

Góra świateł   obs/Jungfrau Railways/PAP/EPA Taki sposób uświetnienia rocznicy zaproponował szwajcarski artysta specjalizujący się w iluminacjach Gerry Hofstetter, który wraz z ekipą rozbił obóz na wysokości około 3 400 m n.p.m. na lodowcu, skąd rzutuje świetlne obrazy na ścianę Jungfrau.

Dziewięciokilometrową kolejkę zainaugurowano w 1912 roku po 16 latach prac. Pokonuje ona różnicę wysokości 1400 m, wjeżdżając na przełęcz Jungfraujoch (3 471 m n.p.m.), skąd widok rozciąga się aż po wierzchołki Wogezów we Francji i pasma Schwarzwaldu w Niemczech. Co roku z kolejki korzysta około 700 tys. ludzi. .

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama