Nowy numer 17/2024 Archiwum

Niebezpieczny Iran

Koniec roku 2011 przyniósł falę spekulacji na temat możliwości uderzenia Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Iran, co miałoby zapobiec rozwojowi irańskiego programu nuklearnego

Światowa opinia została postawiona na nogi po ogłoszeniu raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w którym stwierdzono, że Teheran pracuje nad własną bronią atomową. Prace nad programem miały się zacząć już w 2003 roku i są kontynuowane. Sytuację komplikuje fakt, że Iran już w tej chwili posiada środki przenoszenia, pozwalające zaatakować Izrael. W tych okolicznościach różne osobistości w Stanach Zjednoczonych zaczęły mówić o możliwym ataku na irańskie zakłady atomowe. Iran wszystkiemu zaprzeczył i twardo oświadczył, że jakakolwiek ingerencja w jego programy doprowadzi świat do wojny. O determinacji Teheranu w tej kwestii świadczy fakt, że niedawno w środkowej części kraju rozpoczęto budowę nowych zakładów atomowych, które – według Teheranu – mają służyć wyłącznie celom pokojowym. Spór o irański program nuklearny może mieć fundamentalne znaczenie dla wydarzeń w przyszłym roku, zwłaszcza że po arabskich rewolucjach rośnie znaczenie Iranu na Bliskim Wschodzie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego