Nowy numer 20/2019 Archiwum

Zginęło sześciu seminarzystów

W wypadku drogowym w prowincji Hebei na południowym wschodzie Chin zginęło sześciu seminarzystów i kierujący samochodem 39-letni ks. Shi Liming. Siódmy seminarzysta przebywa w ciężkim stanie w szpitalu.

Klerycy, którzy 11 grudnia padli ofiarą wypadku, rozpoczęli we wrześniu studia w tajnym seminarium diecezji Baoding, uważanej za bastion Kościoła „podziemnego”. Pięciu z nich pochodziło z prowincji Hebei, a dwóch z północno-wschodniej części kraju. Seminarium w Baoding nie ma stałej siedziby, by uniknąć kontroli władz. Przez dwa poprzednie lata nie było tam żadnych nowych kandydatów. Stąd tym większy jest żal chińskich katolików z powodu śmierci seminarzystów i ich opiekuna. Wypadki drogowe w Chinach są bardzo częste. W ub. r. zginęło tam w nich ponad 65 tys. osób według oficjalnych danych rządowych, a zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia dwukrotnie więcej.

Wypadkowi, wprawdzie mniej tragicznemu, uległ przed tygodniem „oficjalny”, ale uznany przez Rzym 95-letni biskup Szanghaju Aloysius Jin Luxian. Upadając złamał żebro i jest w szpitalu. Uniemożliwiło mu to planowane na 10 grudnia święcenia kapłańskie siedmiu diakonów. Leczenie ze względu na wiek potrwa kilka miesięcy. Licząca 150 tys. wiernych diecezja Szanghaju jest jedną największych w Chinach, ale od lat brak w niej powołań. Ze wspomnianych diakonów sześciu pochodziło z Shaanxi w północno-środkowej części kraju, a siódmy z chińskiego regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL