Nowy numer 25/2018 Archiwum

Papieskie pielgrzymki w przyszłym roku

W 2012 roku Benedykt XVI będzie mniej podróżował po świecie, ale czeka go trudna pielgrzymka na Kubę i do Meksyku w marcu i być może wizyta w Libanie oraz Irlandii - podał włoski portal Vatican Insider.

Watykanista dziennika "La Stampa" Andrea Tornielli przytoczył na łamach tego portalu wypowiedź bliskiego współpracownika Benedykta XVI, że pewne jest to, iż w przyszłym roku papieskich podróży, zarówno po Włoszech, jak i po świecie, będzie znacznie mniej.

Najtrudniejsza dla kończącego w kwietniu 85 lat papieża będzie wizyta na Kubie i w Meksyku w dniach, jak nieoficjalnie wiadomo, 23-28 marca. Przypomina się, że to od Meksyku Jan Paweł II rozpoczął w 1979 roku swe podróże po świecie. Udając się tam i na Kubę, również śladami swego poprzednika, Benedykt XVI chce, jak zauważa włoski watykanista, symbolicznie spotkać się z całym światem katolickim Ameryki Łacińskiej.

Tornielli odnotowuje, że lekarze od jakiegoś czasu proszą papieża, by unikał długich lotów samolotem. W Meksyku tymczasem, zaznacza, istnieje jeszcze dodatkowy problem wysokości, z powodu którego Benedykt XVI nie odwiedzi zapewne stolicy kraju. To tam znajduje się najbardziej odwiedzane na świecie sanktuarium maryjne, Matki Boskiej z Guadalupe, patronki Ameryki Łacińskiej. Zamiast tego papież pojedzie prawdopodobnie do miast Leon, Silao i Guanajuato.

Być może uda się także z pielgrzymką do Libanu we wrześniu przyszłego roku, dokąd zaprosił go podczas poniedziałkowej wizyty w Watykanie premier tego kraju Nadżib Mikati.

Ponadto możliwa jest też krótka wizyta w Irlandii, wstrząśniętej skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele. Okazją do niej według Vatican Insider mógłby być czerwcowy kongres eucharystyczny w Dublinie. Wciąż podróż ta jest brana pod uwagę mimo napięć dyplomatycznych z rządem Irlandii, który ostro skrytykował Watykan za postawę wobec skandalu nadużyć i postanowił niedawno zamknąć swą ambasadę przy Stolicy Apostolskiej.

« 1 »

Zobacz także

  • Krzysiek
    01.12.2011 12:28
    Szczerze powiedziawszy dziwi mnie, że polski Episkopat nie podejmuje usilnych starań o papieską pielgrzymkę do naszej Ojczyzny. Do 2015 roku kiedy mogą odbyć się u nas ŚDM jeszcze szalenie dużo czasu. W obecnej sytuacji wzrastania antyklerykalizmu wizyta papieska byłaby niesamowitym wzmocnieniem dla wszystkich wierzących. Do 2015 może być za późno...
    Może byłby to krok do zaprzestania rozprzestrzeniania się tendencji antykościelnych. Listami pasterskimi Episkopatu tego się nie zrobi. Tu potrzeba ŚWIADKA - a nim jest z pewnością wielki papież Benedykt XVI.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama