Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kraj bez roamingu

Birma. Planeta z innej galaktyki. Opinię kosmitów zawdzięcza brutalnej dyktaturze wojskowej junty, która odcięła mieszkańców od reszty świata. Nawet sieci zagranicznych operatorów tu nie działają. Ostatnio jednak pojawił się zasięg…

Kala yuga. Jeśli szukać bliższych nam odpowiedników tego birmańskiego określenia, to nasuwa się rosyjska smuta. Wielka Smuta. Kala yuga najlepiej chyba oddaje stan zapaści, w jakiej znajduje się ten jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Nawet sąsiedni Laos wydaje się oazą przy nędzy Birmańczyków, która dotyka zarówno sferę kultury i moralności, jak również polityki i gospodarki. Trudno właściwie zrozumieć, jak to możliwe, że jeden z najbogatszych w bogactwa naturalne i kulturalne krajów azjatyckich całkowicie wypadł z orbity cywilizacji.

W ostatnim czasie wojskowy reżim wypuścił jednak parę jaskółek. Z aresztu domowego zwolniono pokojową noblistkę, twarz birmańskiej opozycji demokratycznej, Aung San Suu Kyi (w czasie ostatniej trasy koncertowej U2 fani wkładali maski z jej wizerunkiem). Sygnały odwilży dotarły na Zachód. Do Birmy wybiera się nawet amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton. Po raz pierwszy od pół wieku tak wysoki rangą dyplomata z USA przekroczy granicę tego kraju.

Nowy wspaniały świat

Birma nie miała szczęścia do społecznej i politycznej harmonii. „Jak długo trwają narodowi bohaterowie?” – pytał w 1946 roku twórca birmańskiej niepodległości gen. Aung San (ojciec wspomnianej opozycjonistki). „W tym kraju niezbyt długo, trzy lata to maksimum, nie daję sobie więcej niż 18 miesięcy życia”, odpowiedział sam sobie. Niewiele się pomylił, bo półtora roku później zginął w zamachu. Za zlecenie zabójstwa oskarżono byłego premiera U Sawa, choć niektórzy szukali inspiracji nawet w Wielkiej Brytanii. Tropem wskazującym miały być słowa Churchilla, który Aung Sana nazywał publicznie „zdradzieckim przywódcą rebeliantów”. Ale nigdy nie znaleziono wystarczających dowodów potwierdzających zlecenie z Londynu.

Kolejny premier, U Nu, chciał połączyć birmańską, buddyjską tradycję z socjalizmem i jednocześnie otwarciem na świat, z przeszczepieniem konstytucji USA włącznie (!). W tym czasie jednak wojsko wyrastało na samodzielną siłę polityczną. Już w 1958 roku armia wraz z policją otoczyła ówczesną stolicę Rangun. Wtedy jednak gen. Ne Win stworzył tylko rząd tymczasowy. Do realnego zamachu stanu doszło cztery lata później. Główną przyczyną były plany U Nu nadania niepodległości niektórym nacjom wchodzącym w skład unii birmańskiej.

Generał Ne Win, dążący do całkowitej birmanizacji federacji, stał się władcą absolutnym. Autorska wersja socjalizmu wojskowych rządców polegała nie tylko na wypowiedzeniu wojny wszystkim mniejszościom narodowym i likwidacji najważniejszych instytucji państwowych, ale również na zerwaniu wszelkich związków ze światem zewnętrznym. Junta wojskowa wygoniła z kraju zagranicznych misjonarzy i przedsiębiorców. Przewrót nastąpił też w sferze społeczno-kulturalnej. Dekrety zakazywały m.in. wyścigów konnych, pokazów mody, konkursów pieśni i tańca. Z kolei na drastyczne podwyżki cen ryżu protestami odpowiedzieli studenci z Rangunu. Na teren kampusu uniwersyteckiego od razu wkroczyło wojsko, strzelając na oślep i zabijając ponad 100 osób.

Całkowita nacjonalizacja handlu zagranicznego i prywatnej przedsiębiorczości doprowadziła do ucieczki wszystkich zagranicznych inwestorów, a nawet firm lotniczych. Biura turystyczne straciły rację bytu, ponieważ granice szczelnie zamknięto. W całkowitej izolacji od świata rodził się „nowy wspaniały świat”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji