Nowy numer 29/2021 Archiwum

Sycylijska dzielnica sprzed 2600 lat

W ruinach starożytnej greckiej kolonii sprzed ponad 2600 lat na Sycylii niemieccy archeolodzy natrafili na pozostałości dzielnicy rzemieślników - podał serwis internetowy Science Daily.

Odkrycia dokonano w ruinach starożytnego miasta Selinunt, greckiej kolonii istniejącej w okresie VII-III w. p.n.e. na południowo-zachodnim wybrzeżu Sycylii, na terenie dzisiejszej prowincji Trapani.

Zespół naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn, pod kierunkiem prof. Martina Lentza, prowadził badania ruin w poszukiwaniu pozostałości tej części starożytnego miasta, w której toczyło się codzienne życie jego mieszkańców.

Archeolodzy odnaleźli na skraju zabudowań miasta, tuż przy jego murach obronnych, duże skupisko pozostałości wyrobów ceramicznych, mogące świadczyć o koncentracji garncarskiej wytwórczości w tym miejscu.

Wkrótce naukowcy odkryli pozostałości palenisk gigantycznych pieców o średnicy prawie 7 metrów i ustalili, że w tej części miasta znajdowała się dzielnica rzemieślników w Selinunt, która ciągnęła się wzdłuż miejskich murów na odcinku o długości ponad 600 metrów i była jednym z największych starożytnych obszarów tego rodzaju dotychczas odkrytych.

Odnalezione ślady wskazują, że początki produkcji wyrobów ceramicznych w tym miejscu sięgają VI w. p.n.e., a więc wczesnej fazy istnienia greckiej kolonii. Później piece do wypalania ceramiki zostały powiększone i były prawdopodobnie wykorzystywane wspólnie przez wielu garncarzy i rzemieślników, podobnie jak pomieszczenia magazynowe znajdujące się w tej części miasta.

Wśród odnalezionych przez archeologów przedmiotów znajdują się rozmaite gliniane naczynia, płytki dachowe oraz przedmioty wykonane z brązu. Niektóre ze znalezisk pochodzą z Aten i Sparty.

Według naukowców, lokalizacja dzielnicy rzemieślników na obrzeżach miasta już w początkowej fazie zakładania kolonii świadczy o rozwiniętym planowaniu organizacji miast, budowanych przez starożytnych Greków.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama