Nowy numer 2/2021 Archiwum

Christian de Chergé i Mohamed

Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnął być "modlącym się pośród modlących się", wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzielili codzienność.

Christian de Chergé i Mohamed
wiara

Christian de Chergé był przeorem Wspólnoty mnichów w Tibhirine, klasztorze cystersów w górach algierskiego Atlasu. W burzliwych dla Algierii latach, w roku 1996, został zamordowany wraz z sześcioma innymi braćmi.

To dzięki spotkaniu z pewnym muzułmańskim przyjacielem, Mohamedem, Christian de Chergé otrzymuje swe powołanie do bycia mnichem w samym tyglu spotkania z islamem. Podczas wojny w Algierii, Mohamed ochronił go w trakcie jednego ze starć, narażając własne życie. To wydarzenie staje się decydujące dla jego istnienia, słyszy w nim powołanie do związania się z ludem Algierii.

Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnie być ‘modlącym się pośród modlących się’, wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzieli codzienność. To na podstawie doświadczenia Christiana de Chergé rodzi się jego oryginalna myśl teologiczna.

Film "Ludzie Boga" dołączony został do  Gościa Niedzielnego nr 04/2013

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama