Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pobudka!

Niemal w tym samym czasie rekolekcje dla polskich kapłanów głoszą najbardziej znani charyzmatycy na świecie. Czego szukają nad Wisłą?

Do Białegostoku zawitał ojciec James Manjackal - Misjonarz Zgromadzenia Świętego Franciszka Salezego, który po doświadczeniu uzdrowienia sam ruszył w świat posługując tym darem. Odtąd nieraz musiał stawić czoła wielu przeciwnościom: był porywany przez innowierców, więziony w krajach arabskich.

W Bielsku-Białej kończą się właśnie rekolekcje dla kapłanów. Głosił je pracujący na co dzień w slumsach Sao Paulo o. Antonello. Przed dwudziestu laty wraz z innym włoskim kapłanem ojcem Enrique zaczęli chłonąć przesłanie Bożego miłosierdzia. Strona po stronie. Ich reakcja na „Dzienniczek” Faustyny była przedziwna. Ku zdumieniu statecznych włoskich braci spakowali się i wypłynęli za ocean. Ruszyli do slumsów Sao Paolo. W rejony miasta, które porządni ludzie omijają szerokim łukiem. Radykalne życie mnichów zaowocowało serią nawróceń wśród mieszkańców slumsów. Chrzest przyjmowały prostytutki, zabójcy, narkomani. – Często na śmietniku świata udzielamy chrztu dorosłym – wyjaśniają charyzmatycy –. Obserwatorzy widząc w jak spektakularny sposób działa wówczas Duch Święty mówią nam z tęsknotą: Ojej, my też chcemy jeszcze raz się ochrzcić! Odpowiadam im: Nie ma potrzeby. Już raz zostaliśmy zanurzeni. To wiecznie żywy sakrament. Dziś widząc społeczeństwo zranione, podzielone, zniszczone przez zło Duch Święty objawia się nie tylko przez świętych, ale i przez grzeszników, którzy pod wpływem modlitwy zmieniają swoje życie. Bóg chce powiedzieć w ten sposób: Proszę. Proszę wróć do Mnie.

W Gdańsku trwają właśnie rekolekcje o. Rufusa Pereiry – egzorcysty z Bombaju w Indiach. Prowadzi swą działalność na całym świecie, wygłaszając konferencje, publikując artykuły i książki z dziedziny duchowości i walki duchowej. Był redaktorem wydawanego w Indiach miesięcznika Charisindia, a w 1994 roku został wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Księża żartują, najdłuższy egzorcyzm jego życia trwał… 3 minuty.

Dlaczego wszyscy przylatują nad Wisłę? I dlaczego głoszą rekolekcje przede wszystkim dla swych braci w kapłaństwie? Fenomen wyjaśnia siostra Gertruda ze zgromadzenia Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia. Dłuuugo opowiada o mocy kapłańskich święceń, namaszczonych dłoniach księży, a na koniec opowiadając o setkach kapłanów, którzy kompletnie nie zdają sobie sprawy, jaką ogromną mocą zostali obdarowani rzuca z uśmiechem: „Trzeba obudzić śpiących rycerzy spod Giewontu”. Pobudka!

Nie bójcie się Ducha Świętego – przekonuje o. Raniero Cantalamessa – to jedynie Duch Święty może objawić Chrystusa żyjącego i obecnego! Nie bójcie się!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza