Zapisane na później

Pobieranie listy

„Wyszedłem z domu jako sceptyk, a wróciłem jako katolik”. Kim był André Frossard?

Wystarczyło dziesięć minut, by stał się katolikiem. „Byłem tak zdumiony tym wtargnięciem Boga – wyznawał ten zdeklarowany ateista – jak byłbym zdumiony, odkrywając, iż jestem żyrafą lub zebrą po wyjściu z ogrodu zoologicznego.

Marcin Jakimowicz

|

GN 05/2024

dodane 01.02.2024 00:00

Miał cięte pióro. Nie brał jeńców. Jego felieton każdego dnia ukazywał się na pierwszej stronie „Le Figaro”, a publicysta szczerze przyznawał, że został katolikiem, choć „wcale nie miał zamiaru się nawracać”.

Nie ma Boga

André Frossard (1915–1995) był dziennikarzem, pisarzem i filozofem, a w latach 1987–1995 członkiem Akademii Francuskiej. Jego matka była protestantką, babcia żydówką, ale, jak wspominał, nie miało to żadnego wpływu na młodego człowieka nasiąkającego od dzieciństwa duchem ateizmu. To za sprawą ojca – Ludwika Oscara Frossarda (1889–1946) – który, gdy chłopak miał pięć lat, założył Francuską Partię Komunistyczną i był przez lata jej sekretarzem generalnym. Nie był nawet ochrzczony.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja