Zapisane na później

Pobieranie listy

Najważniejsza jest wierność


Pisanie o księżach stało się bardzo modne. Zwłaszcza w internecie, gdzie sensacyjnym tytułem można przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy. Tyle że plotkarski dryl zawsze robi z igły widły i ostateczny kształt rzekomo prawdziwej informacji często odbiega od oryginału.

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

|

GN 38/2023 Otwarte

dodane 21.09.2023 00:00

Tak stało się między innymi z listem – utrzymanym w bardzo osobistym tonie – który metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki napisał do kapłanów swojej archidiecezji („Pięciu księży porzuciło kapłaństwo w wakacje! Szok w archidiecezji!” – to tylko jeden z tytułów absurdalnych, nieprawdziwych i po prostu głupich, ale umieściła go na swojej stronie jedna z bardzo popularnych stacji radiowych). Takie czasy, takie zwyczaje, można by pokiwać głową, ale lepiej przecież nią ruszyć. I powiedzieć sobie wprost: owszem, czasy dla kapłanów nie są łatwe. Trzeba mieć sporo samozaparcia, żeby sprostać wszechobecnej krytyce – dotyczącej praktycznie wszystkiego. Są tacy, którzy sprostać nie potrafią, z przyczyn rozmaitych. I tu muszę zrobić małe wtrącenie – list poznańskiego metropolity właśnie dlatego mnie ujął, że na pierwszym miejscu wskazał on zaniedbanie więzi z Bogiem jako przyczynę kapłańskiego kryzysu: „Podstawową i najgłębszą przyczyną każdego kryzysu kapłańskiego jest osłabienie więzi z Bogiem. Sytuacja, w której wiara nie stanowi osobistej relacji z Bogiem, a jedynie obiektywnie dostępną wiedzę o Bogu. Trzeba zatem kłaść większy nacisk na troskę o więź z Bogiem i wierność Ewangelii. Ważne jest nie tyle to, ile pracujemy, co na ile jesteśmy wierni Panu. Nie idzie tyle o to, żeby nawrócić wielu, ile i przede wszystkim o to, żeby samemu pozostać wiernym”. Trafna diagnoza!

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka