Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wspominając wiktorię

Michał Rożek, Zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, Petrus, Kraków 2008, s. 156

Zwycięska odsiecz Wiednia w 1683 r. jest nie tylko jednym z najważniejszych triumfów polskiego oręża, ale także zwycięstwem, które wielorako zapisało się w naszej świadomości narodowej. Dzieje tej legendy przypomina Michał Rożek w książce Zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Barwnie opisuje, jak wiktorię świętowano w Polsce, ale i w Europie. Przedstawia też losy poszczególnych trofeów zdobytych przez Sobieskiego. W następnych stuleciach, kiedy Polska pogrążała się w niewoli, obchody krzepiły narodowego ducha i zapalały iskrę nadziei.

Natomiast w 1938 r. z tej okazji miała miejsce ostatnia wielka rewia polskiej jazdy. Książka Michała Rożka to ciekawie napisana opowieść o pięknej legendzie, która nadal jest nam potrzebna.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego