Nowy numer 13/2024 Archiwum

Symbole i smaki

Na fali popularności filmowych „Opowieści z Narnii” ukazuje się coraz więcej książek komentujących dzieło Clive'a Staplesa Lewisa. Wśród nich znajdują się dwie nowe propozycje franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew.

Fani cyklu powinni zapoznać się szczególnie z pierwszą z nich. Nosi ona tytuł Przewodnik po świecie Nar-nii, ale w dużym stopniu jest także przewodnikiem po życiu samego pisarza. Nic dziwnego, Paolo Gulisano dał się przecież wcześniej poznać polskim czytelnikom jako autor znakomitych biografii Lewisa i Tolkiena. O związkach między tymi dwoma postaciami i wpływie Tolkiena na nawrócenie Lewisa możemy przeczytać także w nowej książce.

Te fakty mają bowiem istotne znaczenie dla interpretacji narnijskiego cyklu. W centralnej części „przewodnika” autorzy skupiają się na wyjaśnieniu religijnej symboliki zawartej w „Opowieściach z Narnii”. Wskazują także na inne, mitologiczne i literackie, źródła wyobraźni Lewisa, jednak najwięcej miejsca poświęcają analogiom między jego baśniami a Biblią. Lektura nie pozostawia żadnych wątpliwości – przesłanie cyklu jest w stu procentach chrześcijańskie.

Druga pozycja, 160 smakowitych przepisów kulinarnych z krainy Narnii, to po prostu książka kucharska, inspirowana opowieściami Lewisa. Rzeczywiście zaskakuje fakt, że pisarz tyle miejsca w swoich książkach poświęcał… jedzeniu. To jeden z dowodów na to, że narnijski cykl nie jest tylko zbiorem symbolicznych historyjek, ale prawdziwą literaturą, w której wykreowany świat można chłonąć wszystkimi zmysłami. Zresztą, posmakujcie sami.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego