Zapisane na później

Pobieranie listy

Zwyczajne objawienie

Szymon Babuchowski opisuje w poemacie niezwykłą pielgrzymkę młodych ludzi, którzy wyruszyli do Medjugorie.

Książki - poleca Ernest Bryl

|

GN 14/2008

dodane 10.04.2008 14:15

Do miejsca, gdzie są objawienia, ale jeszcze niezupełnie pewne. Miejsca, gdzie się pielgrzymuje przez wojnę, która cofnęła te okolice w głęboko prymitywny byt. To reportaż o ubóstwie pielgrzymowania, brudzie, strachu i wielkiej nadziei. Na co? Na spotkanie ze sobą. Bo każda pielgrzymka jest wędrowaniem do Gospy-Matki, żeby spojrzeć w Jej oczy i zobaczyć siebie.

Mało kto potrafi jak Babuchowski napisać o tej brudnej zwyczajności tak, że widzimy każdy detal, a jednocześnie nie uronić nic z wielkiej nadziei spotkania z Gospą. I opisać, jak rozjeżdżają się uczestnicy pielgrzymki niby w świat ten sam – z dworca w Katowicach do Łodzi. A jednak świat inny. Nie ma tu pień o cudach. Babuchowski odkrywa objawienie zwyczajne.

Jak u Karpińskiego wielki paradoks wiary, że Bóg stał się człowiekiem, dzieje się wśród prościutkiego krajobrazu wioski, tak tu zwyczajna niezwyczajność zawarta jest w marnym autobusie, utytłanych ludziach, narkomanach, wojnie, ciągle jeszcze trwającej w małych mieszkankach uczestników pielgrzymki. Poeta (i to cenię w nim najbardziej) nie ucieka od pozornej nijakości modlitewnych przeżyć. On jest z ludźmi.

Czytajcie Wiersze na wiatr Szymona Babuchowskiego. Bo trzeba, aby poeci dali nam obraz kraju, w którym poczujemy się prawdziwie. Czasami się to udawało mojemu pokoleniu, czasem pokoleniu Nowej Fali, i tym, co budowali swoje wiersze wokół idei prywatności przeżycia, czas, żeby choć trochę udało się teraz.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego