Zapisane na później

Pobieranie listy

Popiełuszko? A kto to?

Historyjka obrazkowa o narodowym bohaterze? Dla wielu może być czymś szokującym czy wręcz niestosownym. Dla wielu, zwłaszcza młodych, może być szansą poznania historii ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Tomasz Jaklewicz

|

GN 04/2005

dodane 26.01.2005 06:53

Na pomysł wpadł Andrzej Stefański, naczelny „Gazety Stołecznej”. „Były u nas w odwiedzinach, w Warszawie dwie siedemnastolatki – opowiada. – Zaproponowałem im spacer do kościoła św. Stanisława, na grób ks. Jerzego. Zaskoczyło mnie to, że dziewczyny nie bardzo kojarzyły, o kogo chodzi. Coś słyszały, ale to było na historii pod koniec roku, wtedy wszyscy myślą o wakacjach. Pomyślałem sobie, że trzeba koniecznie znaleźć sposób na przypomnienie tego człowieka młodzieży. I wtedy zrodziła się myśl o komiksie”.

Stefański napisał scenariusz. Rysunki wykonuje Przemek Truściński, 34-letni plastyk należący do czołówki polskiej sceny komiksowej. Przyznaje, że miał na początku dwie wątpliwości: „Po pierwsze, to temat ważny i poważny, i dlatego strasznie trudny do przedstawienia plastycznie. Po drugie, pytałem sam siebie, czy ja jestem właściwym człowiekiem do robienia tego typu rzeczy. Co ja wiem o tamtych czasach? Kiedy zginał ks. Jerzy miałem 14 lat. Przyznam też, że nie jestem wzorowym katolikiem i zastanawiałem się, czy mam prawo zabierać się za to. Nie byłem przekonany, czy potrafię przekazać te wartości, którymi żył ks. Popiełuszko”.

Komiks będzie czarno-biały. Zdaniem rysownika taka formuła plastyczna odpowiada klimatowi lat 80. w Polsce. Nie były to czasy kolorowe, ale smutne i ciężkie. „Pamiętam doskonale, oglądaliśmy w domu w dzienniku telewizyjnym relację o tamtych wydarzeniach i nie wierzyliśmy, że coś takiego może się wydarzyć. Kiedy rysowałem ten komiks, czułem, jak pętla czasu się zamyka. Żyjemy dzisiaj w innej Polsce.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..