Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Deszcz ognia

Jean Restout, „Zesłanie Ducha Świętego”, olej na płótnie, 1732 r., Luwr, Paryż

Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić”. (Dz 2,2-4).

Deszcz płomyków wylewa się więc na apostołów, Maryję i towarzyszące jej niewiasty. Wszyscy, z wyjątkiem Matki Bożej, są zaskoczeni i przerażeni. Tak w krajach katolickich zwykle przedstawiano Zesłanie Ducha Świętego od czasów, gdy zwolennicy reformacji zaczęli kwestionować rolę Najświętszej Maryi Panny. Na obrazie Jeana Restout jest ona jedyną osobą, która zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje. Spokojnie patrzy w górę i pobożnie składa ręce do modlitwy. Francuski artysta namalował ją na podwyższeniu i w środku obrazu, co jeszcze bardziej podkreśla jej znaczenie.

Duch Święty obecny jest na płótnie tylko pod postacią światła, nie wiadomo jednak, czy taki był pierwotny zamysł artysty. Dzieło miało bowiem dość burzliwą historię. Namalowane w refektarzu opactwa Saint Denis pod Paryżem, przebywało tam do czasów rewolucji francuskiej.

We wrześniu 1793 r. opactwo zostało jednak obrabowane i zdewastowane przez motłoch. Władze rewolucyjne zarekwirowały obraz, który został wówczas obcięty po bokach i od góry. Trudno dziś ustalić, czy było to celowe, przemyślane działanie, czy rezultat zniszczeń podczas dewastacji. W każdym razie płótno zostało później przesłane do katedry w Lyonie, skąd w 1944 r. przekazano je do paryskiego Luwru.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy