Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie mam mennicy w TVP

O cięciach w telewizji, pustej kasie i magicznych skrzynkach z Piotrem Farfałem, p.o. prezesa TVP, rozmawia Jacek Dziedzina.

Jacek Dziedzina: Budżet TVP kurczy się, abonament stoi pod znakiem zapytania, atmosfera wokół telewizji nieciekawa… Chce się Panu jeszcze prezesować?
Piotr Farfał: – Mnie interesuje zrobienie kilku konkretnych rzeczy dla telewizji publicznej. Kiedy obejmowałem to stanowisko, wszyscy powtarzali, że to rozwiązanie tymczasowe, na trzy miesiące. Mija siedem miesięcy i ciągle pada to samo pytanie: ile mam czasu? To nie jest istotne pytanie, a odpowiedź całkowicie niezależna ode mnie.

Jak Pan sobie poradzi z brakami w kasie?
– Są tylko dwa sposoby: zmniejszanie kosztów i zwiększanie przychodów. Takie są prawa ekonomii i tutaj nikt niczego nowego nie wymyśli. Właśnie uruchomiliśmy program zwolnień grupowych. Staramy się też utrzymać nasze przychody. Biorąc pod uwagę światowy kryzys i sytuację całej naszej branży, myślę, że radzimy sobie całkiem nieźle.

Będzie jeszcze mniej wartościowych programów, za to więcej dochodowego kiczu?
– Nie odbije się to na wartości artystycznej programów. Ale pewnie niektóre z nich, ze względu na to, że nie przynoszą oczekiwanych przychodów, będą zdejmowane z ramówek.

Które?
– Nie mogę tego zdradzić.

Czy likwidacja kanałów tematycznych, jak TVP Kultura czy TVP Historia, to też krok wymuszony bezlitosnym prawem rynku?
– Nie chodzi o likwidację, ale o połączenie wszystkich kanałów tematycznych w jedną komórkę organizacyjną, czyli Centrum Kanałów Wyspecjalizowanych.

A jak będą rozdzielone pieniądze na poszczególne kanały?
– Będzie jeden budżet na całe CKW.

Każdy kanał dostanie tyle samo?
– Oczywiście, że nie. Już teraz każda z anten ma inny budżet uzależniony od wielkości produkcji własnej czy liczby godzin nadawania. Kanały tematyczne, poza TVP Sport, nie przynoszą spółce istotnych przychodów. Nie oznacza to jednak, że planowana jest likwidacja któregokolwiek z nich. Przy ich uruchamianiu mieliśmy inną sytuację finansową; abonament na poziomie 500 mln złotych. TVP Historia czy TVP Kultura spełniają rolę przede wszystkim misyjną.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny