Atomowe wejście Polaków w siatkarskie mistrzostwa świata

Polska w świetnym stylu pokonała w Katowicach Bułgarię 3:0 w swym pierwszym spotkaniu podczas mistrzostw świata siatkarzy. Nasi bronią tytułu mistrzowskiego zdobytego w 2014 i utrzymanego w 2018 r.

Jarosław Dudała Jarosław Dudała

|

26.08.2022 21:51 GOSC.PL

dodane 26.08.2022 21:51

Były czasy, gdy Bułgarzy potrafili napędzić stracha najlepszym na świecie, ale to było kilkanaście lat temu. Dziś nie brakuje im zdolnych graczy, ale dystans dzielący ich obecnie od Biało-Czerwonych jest spory.

Było to widać już w pierwszym secie. Nasi szybko odjechali na kilka punktów (udane bloki i ataki środkowych - Mateusza Bieńka i Jakuba Kochanowskiego), a potem dodali gazu i wygrali miażdżąco - do 12!

Drugi set był już bardziej wyrównany. Bułgarzy w pewnym momencie prowadzili nawet dwoma punktami, ale nasi zachowali pełną kontrolę i wygrali do 20. Pięknie oglądało się Bartosza Kurka zdobywającego punkt zagrywką z prędkością 127 km/godz.

Gdy w trzecim secie Polakom zdarzył się przestój i strata pięciu kolejnych punktów, na zagrywkę wszedł Kamil Semeniuk i strzelił cztery asy serwisowe z rzędu! W tej partii nasi wygrali do 20 i w całym meczu 3:0.

Polska - Bułgaria 3:0 (25:12, 25:20, 25:20)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek.

Bułgaria: Georgi Seganow, Martin Atanasow, Swetoslaw Gocew, Aleks Grozdanow, Cwetan Sokołow, Aleksandar Nikolow – Wladislaw Iwanow (libero) oraz Asparuh Asparuhow, Stefan Czawdarow, Dobromir Dimitrow, Swetoslaw Iwanow.

Kolejny mecz Polaków - w niedzielę o godz. 20.30 z Meksykiem.

Wcześniej w ciekawszych meczach pierwszego dnia mistrzostw Brazylia wygrała 3:2 z Kubą (przegrywając jednak dwa pierwsze sety!). Niemcy pod wodzą Michała Winiarskiego ulegli faworyzowanym Francuzom 0:3, ale w drugim secie prowadzili już 23:17, a w kolejnym przegrali minimalnie 24:26. W "polskiej" grupie Stany Zjednoczone zgodnie z oczekiwaniami pewnie wygrały z Meksykiem 3:0.

1 / 1

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.