Nowy numer 17/2024 Archiwum

Droga u Papieża

Watykan. 25 tysięcy członków wspólnot neo-katechumenalnych spotkało się 10 stycznia z papieżem Benedyktem XVI z okazji 40-lecia Drogi Neokatechumenalnej w Rzymie.

Spotkanie w Bazylice św. Piotra było pełne radości, dziękczynienia i ewangelicznej gorliwości. Przybyli na nie członkowie wspólnot i klerycy rzymskiego seminarium Redemptoris Mater, a także 700 katechistów wędrownych, odpowiedzialnych za Drogę w 120 krajach, ekipy ewangelizacyjne w „missio ad gentes” i rodziny w misji. Byli kardynałowie: S. Ryłko – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, A. Canizares – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, A. Valini – papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, J. Cordes – przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, ormiański patriarcha katolicki i wielu biskupów, wśród nich bp Z. Kiernikowski, ordynariusz siedlecki. Inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello i Carmen Hernández – przedstawili jej historię w Rzymie i owoce duchowe.

Zaczęło się w Rzymie
Papież serdecznie pozdrowił najstarszą rzymską wspólnotę, powstałą w listopadzie 1968 r. w parafii pw. Męczenników Kanadyjskich. Wspólnota liczy około 50 osób, w kilkunastu małżeństwach urodziło się sto dzieci. Są w niej katechiści wędrowni i lokalni oraz rodziny w misji. Kształtowały się w niej powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego. Obecnie w tej parafii jest blisko 30 wspólnot. Znamienne, że Droga Neokatechumenalna w Rzymie narodziła się pod koniec roku 1968 – roku lewicowych kontestacji studenckich w Europie Zachodniej, ulicznych demonstracji, atakowania wartości katolickich. Kiko i Carmen przybyli do Rzymu cztery lata po założeniu pierwszych wspólnot w Madrycie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy