Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Silna ekipa na olimpiadę

Sport. Igrzyska w Pekinie będą dla Polski wyjątkowe dlatego, że po raz pierwszy od 32 lat nasz kraj będzie miał na olimpiadzie tak liczną reprezentację w grach zespołowych. Do udziału w igrzyskach zakwalifikowały się najpierw polskie siatkarki.

„Złotka” wygrały turniej eliminacyjny w Japonii. Potem olimpijskie paszporty zdobyli siatkarze i piłkarze ręczni. Podopieczni Raula Lozano po kompromitującej grze w eliminacjach do Mistrzostw Europy (prowadzenie z Estonią w setach 2:0 i ostateczna porażka 2:3) szybko zebrali się w sobie i bez straty seta wygrali olimpijski turniej kwalifikacyjny w Portugalii, wygrywając z gospodarzami, Indonezją i z Portoryko.

Natomiast piłkarze ręczni zwyciężyli w turnieju eliminacyjnym we Wrocławiu, remisując ze Szwecją i odnosząc zwycięstwa w meczach z Islandią i Argentyną. W kibicach rosną nadzieje, że polscy szczypiorniści podczas pierwszego od 28 lat występu na olimpiadzie powtórzą, a może nawet poprawią wynik, osiągnięty na Mistrzostwach Świata w Niemczech, gdzie zdobyli srebrne medale.

Ostatni raz aż trzy polskie drużyny w grach zespołowych wystąpiły na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r. Siatkarze zdobyli wtedy złoto, futboliści – srebro, a piłkarze ręczni – medale brązowe.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.