Zapisane na później

Pobieranie listy

Ingres metropolity

Białystok. Dwaj kardynałowie, 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy, przedstawiciele Kościołów prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i chrześcijan baptystów oraz Tatarów polskich i rady Romów uczestniczyli 16 listopada w ingresie metropolity białostockiego abpa Edwarda Ozorowskiego do katedry pw. Wniebowzięcia NMP.

W Polsce

|

GN 48/2006

dodane 29.11.2006 01:56

Szczególnym gościem był kard. Henryk Gulbinowicz, który przed 27 laty konsekrował bpa Ozorowskiego. Uroczystość odbyła się na zakończenie Nowenny Opieki Matki Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej.

Historyczny pastorał arcybiskupów wileńskich i białostockich nowemu arcybiskupowi przekazał nuncjusz apostolski. Przywiózł go do Białegostoku abp Romuald Jałbrzykowski, metropolita wileński, w 1945 r. wygnany z Wilna. Abp Józef Kowalczyk wprowadził abpa Ozo-rowskiego na katedrę metropolitów białostockich. „Przyjmuję to papieskie wezwanie jako syn tej ziemi i brat tego ludu.

Tu się urodziłem, tu kończyłem szkoły, przyjąłem święcenia kapłańskie i tu od 27 lat pracuję jako biskup” – powiedział w homilii nowy metropolita białostocki. „Na tę nominację oczekiwaliśmy również i my, wierni Kościoła prawosławnego” – szczerze wyznał uczestniczący w ingresie prawosławny bp Jakub, zwracając uwagę na polepszające się w ostatnich latach relacje katolicko-prawosławne na Białostocczyźnie.

Ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej przekazał nowemu metropolicie białostockiemu prezent od prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy – ikonę Trójcy Świętej. Od siebie podarował lampkę, która zgodnie ze wschodnią tradycją zawsze płonie przed ikoną jako symbol modlitwy wierzącego.
Na zakończenie uroczystości abp Ozorowski zawierzył siebie i archidiecezję białostocką Matce Bożej Miłosierdzia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..