Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uniezależnieni

Weź dziecko za rękę, zanim koledzy powiedzą mu, że to obciach i będzie za późno. Dzieci są zależne od rodziców i nie udają, że tak nie jest. Nie nucą mantry o swej niezależności.

Kończę właśnie tekst o tym, dlaczego mamy „stać się jak dzieci, by wejść do Królestwa”. Zauważyłem pewien mechanizm: dzieci są w stu procentach zależne od świata rodziców i… nie przeszkadza im to. Nie udają, że tak nie jest.

Tymczasem dorośli nucą mantrę o swej rzekomej niezależności. Nie chcą słyszeć o mechanizmach mediów społecznościowych, algorytmach zmieniających oblicze cywilizacji. Zatykają uszy, gdy wspomina się, jak bardzo są uzależnieni od reklam, państwa, społeczeństwa, opinii innych i o tym, że pandemia jedynie obnażyła te mechanizmy. Znam setki „niezależnych” i „samodzielnie myślących”, którzy ubierają się wedle schematu Ctrl-C, Ctrl+V, konsumują z góry przygotowaną popkulturową papkę, wypowiadają się cytatami z podcastów i biegną w podskokach, by kupić lody „Ekipy” tylko dlatego, że polecił je jeden z youtuberów.

Na Spotify drażni mnie szufladka „muzyka alternatywna”. Niezależna od czego? Od kogo? Rozumiałem garażowe granie Izraela czy załóg punkowych w latach osiemdziesiątych, ale dziś? „My niezależni, niezależni”… - śpiewał w Aptece Kodym, gdy jeszcze uchodziło to na sucho. Zerkam na współczesny alternatywny „spis lokatorów” i za Chiny nie mogę pojąć tej niezależności. Przecież to często celebryci, znani z tego, że są znani…

Małe dzieci są czyste. Nie wstydzą się swej zależności od świata dorosłych. Nie kopiują utartych wzorców. Nie wiedzą, że niektórych rzeczy nie wypada i są pytania, których się nie zadaje. Mają pragnienia. Marzą. Do czasu, zanim dobiorą się do nich dorośli z nieodłącznym: „Trudno, takie jest życie”, „Pewnych rzeczy nie przeskoczysz”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza