Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pęknięta Ameryka

Przerwanie przez największe stacje telewizyjne transmisji z przemówieniem niewierzącego w swoją przegraną prezydenta USA prawdopodobnie było symbolicznym zamknięciem ery Donalda Trumpa.

Jest pewne ryzyko w pisaniu powyższych słów, bo do czasu, gdy Czytelnik otrzyma ten numer „Gościa”, być może wydarzy się coś, czego kilka dni wcześniej autor tego tekstu nie mógł wiedzieć. Może wydarzył się „cud na urną” i wybory wygrał jednak Donald Trump. W chwili zamykania tego numeru GN wszystko wskazywało na to, że zwycięzcą jest Joe Biden. I to Donald Trump uznał najwidoczniej, że doszło do „cudu nad urną”, bo oskarżył swoich oponentów o sfałszowanie wyborów. Gdy wypowiadał te słowa, pięć największych stacji telewizyjnych (oprócz Fox News) niemal równocześnie przerwało transmisję przemówienia prezydenta, a prowadzący programy prezenterzy uzasadnili to niezgodą na okłamywanie społeczeństwa i rzucanie oskarżeń bez dowodów. Rzecz niebywała w amerykańskich mediach, bo choć Trump rzeczywiście wydawał się pogubiony w swojej niezgodzie na niespodziewaną porażkę, to nie było dotąd sytuacji zastosowania cenzury wypowiedzi na żywo urzędującego prezydenta. Było w tym coś symbolicznego, co można by nazwać pewną wspólną zemstą za „cenzurę”, jaką nieraz stosował Trump wobec nieprzychylnych mu mediów, przerywając pytania lub nie dopuszczając do głosu zwłaszcza korespondentów stacji CNN, którą konsekwentnie nazywał „fake news”. Dziś trudno powiedzieć, czy groźby jednej strony, że sprawa skończy się w Sądzie Najwyższym, a drugiej, że siłą wyprowadzi z Białego Domu przebywających tam nielegalnie (takie słowa padły ze strony sztabu Bidena), nie skończyły się wojną domową na ulicach amerykańskich miast.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny