Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie tylko biznes

Troska o środowisko, wsparcie dla regionu, dbanie o pamięć historyczną. To tylko niektóre z działań prowadzonych przez KGHM Polska Miedź, producenta cennych surowców.

Spółka KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym z największych wydobywców czerwonego kruszcu na świecie. Produkuje także m.in. ołów, kwas siarkowy oraz metale szlachetne, takie jak srebro rafinowane i złoto. Prowadząc działania w tym zakresie, KGHM inwestuje w rozwój, innowacje oraz społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzięki temu cieszy się opinią firmy przyjaznej zarówno ludziom, jak i otoczeniu.

Nowe technologie

Miedź jest surowcem strategicznym dla neutralnej klimatycznie gospodarki obiegu zamkniętego. Produkowane przez KGHM srebro i ołów są wykorzystywane w technologiach, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i neutralności klimatycznej (np. turbiny wiatrowe, ogniwa słoneczne, niskostratne sieci energetyczne). Rosnące zapotrzebowanie Unii Europejskiej na te surowce mogą zaspokoić zlokalizowane w naszym kraju zasoby KGHM.

Polska spółka należy do Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonego Rozwoju Surowców Mineralnych w Brukseli. Ten think tank zajmuje się doradztwem w zakresie rozwiązywania problemów przemysłu surowcowego. Głównym celem działalności organizacji jest nastawienie branży na innowacje i zachęcenie jej do współpracy ze światem nauki. Odpowiadając na te wyzwania, KGHM każdego roku inwestuje setki milionów złotych w rozwiązania proekologiczne. Na przykład w 2019 roku w Hucie Miedzi Legnica wymieniono wieże absorpcyjne i suszące fabryki kwasu siarkowego, a w spółce Energetyka sp. z o.o. oddano do użytku instalację oczyszczania spalin spełniającą europejskie normy emisyjne.

Szkoła i studia

Grupa kapitałowa KGHM zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Aby utrzymać szybkie tempo rozwoju, w najbliższych latach będzie potrzebowała nowych specjalistów. W tym celu nawiązuje współpracę z placówkami edukacyjnymi działającymi na terenie tzw. Zagłębia Miedziowego.

W ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” firma umożliwia uczniom techników i szkół branżowych odbycie praktyk zawodowych oraz skorzystanie z programu stypendialnego. We wrześniu br. nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 1900 podopiecznych klas patronackich KGHM. Mają oni możliwość zdobycia wykształcenia w 11 specjalnościach. Na przykład w Zespole Szkół MCKK w Lubinie uczy się 12 adeptów na stanowiska przeróbkarzy. Po ukończeniu szkoły zasilą zespoły Zakładu Wzbogacania Rud i Zakładu Hydrotechnicznego. Z kolei w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy do wykonywania zawodu elektryka i technika elektronika przygotowuje się ok. 300 młodych ludzi. Najlepsi mogą zostać zatrudnieni w Hucie Miedzi Legnica.

Polska spółka dba także o wyszkolenie pracowników wysoko wykwalifikowanych. W tym celu podpisała umowę z Uczelnią Jana Wyżykowskiego, działającą na terenie Polkowic i Lubina. Współpraca dotyczy studiów inżynierskich na kierunku górnictwo i geologia w trzech specjalizacjach: techniki eksploatacji złóż, maszyny i urządzenia górnicze oraz poszukiwanie i rozpoznawanie złóż. Spółka pokrywa część kosztów studiów oraz umożliwia studentom odbycie praktyk zawodowych. Ponadto podczas spotkań Komisji ds. Programu Nauczania firma i uczelnia wspólnie opracowują program zajęć dostosowany do potrzeb przemysłu miedziowego.

Wsparcie dla regionu

KGHM Polska Miedź wspiera nie tylko uczniów szkół funkcjonujących na terenie Zagłębia Miedziowego. Firma dba także o pozostałych mieszkańców regionu. We wrześniu br. gminom Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Kotla, Żukowice oraz miastom Głogów i Legnica przekazała w sumie ponad 3 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, badania lekarskie, remont świetlic, organizację zajęć sportowych dla dzieci oraz funkcjonowanie ośrodków kultury i stołówek szkolnych. Ogromną pomoc finansową dla lokalnej społeczności stanowi także wsparcie wynikające z płaconych podatków. Tylko w 2019 roku z tytułu podatku od nieruchomości tamtejsze samorządy otrzymały od miedziowego giganta ponad 187,5 mln złotych.

Istotnym elementem działalności spółki w regionie jest polityka prorodzinna. Firma realizuje kampanię społeczną „Mie(dź) rodzinę”, której celem jest zwiększenie liczby kandydatów na rodziców zastępczych. Promując tę formę opieki nad porzuconymi dziećmi, autorzy kampanii zwracają uwagę na to, że w powiatach głogowskim, legnickim, lubińskim, polkowickim oraz w mieście Legnicy w tzw. pieczy instytucjonalnej przebywa ok. 300 dzieci. Do przyjęcia ich pod swój dach zachęca spot „Pierwsze u rodziny”, opowiadający historię Beaty i Pawła Stefańskich, którzy postanowili zostać rodzicami zastępczymi.

W czasie pandemii koronawirusa KGHM Polska Miedź zaangażował się także w pomoc osobom starszym, które w trosce o swoje zdrowie nie powinny wychodzić z domu. Dołączając do rządowego programu Solidarnościowy Korpus Pomocy Seniorom, firma przekazuje im żywność oraz pakiety ze środkami bezpieczeństwa (m.in. płyny do dezynfekcji). Zapewnia również zdalne wsparcie psychologów. Z kolei na stronie internetowej www.zdrowie.kghm.com seniorzy mogą znaleźć materiały filmowe z instrukcjami, jak przetrwać ten trudny czas. Po pomoc w okresie pandemii mogą zgłaszać się do KGHM osoby, które ukończyły 70 lat.

Pamięć historyczna

Miedziowy gigant szczególnie dba o polską pamięć historyczną. W tym roku firma była patronem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jedną z podjętych przez nią inicjatyw było wydanie antologii opowiadań i albumu poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej. Ponadto spółka zaangażowała się w produkcję filmu dokumentalnego, opowiadającego o udziale Węgrów w tamtym starciu. We współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz serwisem GamePlanet zorganizowała natomiast Hackathon 1920jam.pl. Podczas tego wydarzenia designerzy gier, programiści i graficy przygotowali produkcje multimedialne poświęcone bitwie. Efekty ich pracy można zobaczyć w sieci.

KGHM Polska Miedź zorganizował także widowisko artystyczno-poetyckie „Victoria 1920”. Podczas wydarzenia, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie, można było usłyszeć muzykę specjalnie skomponowaną na tę okazję przez młodego pianistę Aleksandra Dębicza. Autorzy widowiska połączyli ją z głosami wybitnych polityków, dyplomatów i historyków, opowiadających o tamtej wojnie. Co ciekawe, za oprawę wizualną przedsięwzięcia odpowiadał Piotr Młodożeniec, którego dziadek brał udział w Bitwie Warszawskiej.

W ramach obchodów zwycięstwa Polaków w wojnie z bolszewikami spółka przygotowała też wystawę „1920. Wojna Światów”. Mobilna ekspozycja, która w komiksowej formie opowiada o tamtych walkach, trafiła już do setek szkół i instytucji publicznych na terenie całego kraju. W październiku br. mogli ją obejrzeć uczestnicy Kongresu Polska Wielki Projekt. KGHM Polska Miedź jest partnerem tego wydarzenia.

Spółka dba o wizerunek naszego kraju na świecie nie tylko poprzez opowiadanie o jego historii. Jedną z podjętych przez nią inicjatyw jest wyróżnianie tytułem Ambasador Polski osób, które rozsławiają kraj swoimi talentami i sukcesami. Spośród zgłoszeń, nadsyłanych przez formularz na stronie www.ambasadorpolski.se.pl, kapituła konkursu wyłania zwycięzców w kategoriach: ambasador nauki polskiej, ambasador polskiego sportu oraz ambasador kultury polskiej. Wśród finalistów głosowania publiczności znaleźli się już m.in. żużlowiec Tomasz Gollob, pomagająca ubogim dr Daria Mejnartowicz oraz policjant Maciej Kąkol, który podczas urlopu w Chorwacji uratował życie porażonemu prądem mężczyźnie.•

Artykuł powstał przy współpracy z KGHM Polska Miedź

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy