Nowy numer 19/2024 Archiwum

Najważniejszy jest Chrystus

Po pobycie w Ravensbrück przestała wierzyć w Boga. Kiedy odkryła Go na nowo, stał się głównym przedmiotem jej działalności twórczej.

Dekoracje w warszawskich kościołach św. Michała Archanioła i św. Klemensa Hof­bauera. Obrazy w świątyniach w Tarnowie, Piwnicznej i Zbylitowskiej Górze. Wnętrze kaplicy w Hübingen w Niemczech. W Polsce i za granicą można podziwiać dzieła o charakterze religijnym autorstwa Marii Hiszpańskiej-Neumann. Entuzjastów jej sztuki najbardziej poruszają jednak szkice ukazujące piekło obozu koncentracyjnego, który przeżyła pomimo wydanego na nią wyroku śmierci. W podziękowaniu za ocalenie życia odbyła pielgrzymkę na Jasną Górę. Trudne losy artystki opisano w książce „Zostały mi słowa miłości”, wydanej przez Bibliotekę WIĘZI w 40. rocznicę jej śmierci.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka