Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cyryl, Metody i ich metody

W głoszeniu Chrystusa nie można zmieniać Jego nauki. Można zmieniać sposoby jej przekazywania. A czasem trzeba.

Czy zamiast w sutannie ksiądz może chodzić w stroju chińskiego mandaryna? Czy wolno mu kultywować miejscowe zwyczaje? Czy w głoszeniu Ewangelii może korzystać z filozofii Konfucjusza? Jezuita Matteo Ricci nie miał wątpliwości, że może, a nawet powinien – jeśli to sprzyja przyjęciu Dobrej Nowiny. A w Chinach sprzyjało. Ricci kochał Chrystusa i tych, którym Go niósł. Szanował ich kulturę. W znacznej mierze to dzięki niemu w XVI wieku w Państwie Środka pojawili się liczni miejscowi katolicy.

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka