Nowy numer 13/2024 Archiwum

Arcach – siła marzenia

Konflikt ormiańsko-‑azerski o Górski Karabach dawno zszedł z czołówek światowych mediów, ale nadal ma niszczycielski potencjał, wykraczający poza region, w którym się toczy.

Dla Ormian wojna z Azerami o ziemię, w języku ormiańskim nazywaną Arcach, to nie tylko spór o terytorium, ale także o część narodowego i kulturowego dziedzictwa. To obszar ważny także dla całego chrześcijaństwa, gdyż już w I wieku n.e. dotarli tam pierwsi misjonarze. W czasach sowieckich Górski Karabach, choć zamieszkany głównie przez Ormian, został częścią radzieckiego Azerbejdżanu. Ten stan przetrwał do upadku ZSRR. Wtedy zaczęła się wojna, którą wygrali Ormianie, ale do dzisiaj nie udało się jej zakończyć. Od 1994 r. obowiązuje zawieszenie broni, jednak co pewien czas z różną intensywnością wybuchają walki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego