Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ostatnia prosta zapisów na Górski Bieg Frassatiego - wspólną imprezę "Gościa" i "Radia eM"

Zapraszamy Was do krainy beskidzkich jezior - nad sam brzeg jeziora Międzybrodzkiego! Już teraz na liście startowej znajduje się blisko 300 osób.

 

Pierwsza edycja Górskiego Biegu Frassatiego zbliża się wielkimi krokami. Do startu pozostały dwa miesiące, a zapisy trwają do końca kwietnia. Jednak już teraz zarejestrowanych jest blisko 300 biegaczy z 5 krajów, a wśród nich takie nazwiska jak Robert Faron, Anna Arseniuk, Paulina Wywłoka, Przemysław Sobczyk, Jacek Michulec czy Chris Terzoni. Impreza organizowane wspólnie przez Instytut Gość Media (wydawcę "Gościa Niedzielnego" i "Radio eM") oraz Fundację Gość Niedzielny to jednak nie tylko wydarzenie sportowe, ale też atrakcje towarzyszące dla całych rodzin. 

Biegacze zmierzą się z wymagającym trasami Beskidu Małego. Niech was jednak nie zwiedzie nazwa tego pasma – przymiotnik „mały” odnosi się bowiem do niewielkiego terytorium, jakie zajmuje ta część Beskidów. Jednak tutejsze góry posiadają mnóstwo stromych i trudnych technicznie, bo kamienistych szlaków. Właśnie takimi ścieżkami poprowadzona jest trasa Biegu Frassatiego. Aby zdobyć medal finiszera biegu trzeba pokonać niespełna 22 km dystansu, ponad 1100 m. sumy podbiegów i tyle samo zbiegów. Zawodnicy po drodze zdobędą 5 szczytów, w tym zaliczany do Korony Gór Polski Czupel. To z tego szczytu rozpocznie się 4-kilometrowy, wymagający i stromy zbieg do zlokalizowanej nad malowniczym jeziorem Międzybrodzkim mety, w czasie którego traci się aż 620 m wysokości.

Na zawodników, ich osoby towarzyszące i kibiców czeka też wiele dodatkowych atrakcji. W miasteczku biegowym w strefie start/meta zbudowany zostanie duży namiot festiwalowy, staną foodtrucki, dmuchańce dla dzieci, będzie można skorzystać z bezpłatnego badania przeciwudarowego, specjalista z Tatrzańskiego Parku Narodowego poprowadzi warsztaty „Zero Waste”, rozegrane zostaną biegi dla dzieci, a na zakończenie imprezy na żywo zagra zespół Carrantuohill.

W pakietach startowych zawodnicy znajdą między innymi koszulkę techniczną zaprojektowaną w biało-czerwono-szarych barwach biegu. Z kolei projekt medali zawiera wpisane w okrąg, ażurowe logo imprezy, które symbolizuje trzy główne szczyty, jakie biegacze zdobędą pokonując trasę – Gaiki, Magurkę i Czupel.

Hasłem imprezy jest „Górska przygoda w krainie beskidzkich jezior”. Skąd takie połączenie gór i wody? Bo miejsce rozegrania zawodów – Międzybrodzie Bialskie – to miejscowość położona w malowniczym przełomie rzeki Soły – tuż obok siebie znajdują się tu trzy sztuczne jeziora powstałe na skutek spiętrzenia wód tej rzeki oraz unikatowy zbiornik wodny zbudowany na szczycie góry Żar – mekki sportów ekstremalnych. Na uczestników Górskiego Biegu Frassatiego czekają nie tylko ostre podbiegi i wymagające zbiegi, ale również fantastyczne widoki na te akweny wodne. A miasteczko biegowe zlokalizowane będzie nad samym brzegiem jednego z jezior.

Bieg Frassatiego jest również klasyfikowany w cyklu Ligi Biegów Górskich jako bieg I kategorii. Oznacza to, że punkty zdobędzie tu 40 najlepszych panów i 20 najszybszych pań. Czy znajdziesz się w tym gronie? Na decyzję nie zostało wiele czasu.

Patronem biegu jest bł. Pier Giorgio Frassati - niesamowita postać, człowiek, którego życie przepełniała miłość do Boga, drugiego człowieka i gór. Frassati jest założycielem nieformalnego Towarzystwa Ciemnych Typów, którego członkowie wspólnie eksplorowali góry i dzielili się wiarą. Ich mottem było hasło, aby żyć, a nie wegetować. Dziś tradycje tej grupy kontynuują m. in. Ciemne Typy z Rybnika.

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera